Gå til hovedindhold
Bliv medlem

Udtalelse fra Visuelt Forum vedrørende brugen af kunstig intelligens til visuel kommunikation

Visuelt Forum ønsker at adressere den voksende bekymring blandt vores medlemmer vedrørende anvendelsen af kunstig intelligens, AI, til grafisk design, illustration og layout. Denne bekymring er forståelig og berettiget, da teknologiske fremskridt kontinuerligt former vores arbejdsmiljøer og arbejdsprocesser og kan resultere i tab af opgaver og job. Samtidig er
det vigtigt at være opmærksom på problemstillingerne i forhold til ophavsret, etik, bias.

Visuelt Forums bestyrelse

Foto: VIF bestyrelse og udvalgsmedlemmer, der står bag denne udtalelse. Bestyrelsen består af grafiske designere, illustratorer, kunstnere, AI-grafikere, papirnørder, digitale marketing managers og undervisere på designskoler og erhvervsakademier.

Det er også vigtigt at erkende, at mens AI-teknologien udvikler sig og bliver integreret i mange aspekter af vores fag, er menneskelig kreativitet og faglig ekspertise stadig afgørende for grafisk design af høj kvalitet. Intet it-system kan erstatte den faglige dygtighed og kreativitet, som professionelle grafiske designere og layoutere bringer til bordet. Denne holdning er en kerneværdi i vores forening og i vores arbejde.

På den anden side lever vi i en tid, hvor teknologien tilbyder nye, lynhurtige værktøjer, der kan understøtte og optimere vores arbejde. Det er vores ansvar, som faglig organisation og fagfolk, at være nysgerrige og åbne over for nye teknologier, der kan forbedre vores evner og effektivisere vores arbejdsprocesser. Vi kan bruge AI som et supplement til de værktøjer, vi anvender i forvejen, og til at forstærke vores kompetencer og ikke som en erstatning.

Med dette in mente opfordrer vi medlemmerne til at deltage i videreuddannelse og kurser om AI og relaterede teknologier. Det er essentielt, at vi forstår og mestrer disse værktøjer, så vi kan udnytte dem til at skabe endnu mere imponerende og innovativ visuel kommunikation.

Visuelt Forum forpligter sig til at støtte medlemmerne gennem denne overgang. Vi vil tilbyde rådgivning, ressourcer, kurser, workshops og seminarer, der fokuserer på integrationen af AI i grafisk design og også fortsætte med at tilbyde andre kurser i værktøjer, der optimerer og viser nye muligheder indenfor traditionelle former for visuel kommunikation. Vores mål er at sikre, at medlemmerne føler sig rustet til at navigere i og udnytte denne nye æra inden for vores fag.

Sammen kan vi vende udfordringer til muligheder og sikre, at grafisk design fortsat er et levende, dynamisk og værdifuldt felt. Lad os møde fremtiden, udstyret med vores kritiske sans, faglige færdigheder og kreativitet samt vilje, mod og nysgerrighed til at lære.

Bestyrelsen og udvalgsmedlemmer i Visuelt Forum, København 7. maj, 2024 

Se interview med Karen Hedegaard, tidligere formand for Visuelt Forum, i Journalisten om AI

Se ny rapport fra Pressens Uddannelsesfond om AI-kompetencer i medie- og kommunikationsbranchen

 

Kommentarer