Gå til hovedindhold
Bliv medlem

Hvorfor være medlem af Visuelt Forum?

Nogle gange glemmer vi, hvad vores specialgruppe gør for os. Selv om vores hovedorganisation bestemt arbejder for os – især når det handler om overenskomster eller juridisk hjælp, så kan VIF noget helt specielt – nemlig gøre dig til en bedre visuel udøver.

Hvorfor medlem af VIF

Berit Winsnes

Elisabeth Schioldann von Eyben

I det sidste år – en periode hvor corona har lukket ned for mangt og meget – formåede vi i VIF for eksempel at afvikle mere end 20 kurser og seminarer 100 procent målrettet vores medlemmer. Typografier er blevet studeret, streger slået, malerier analyseret og studeret, figurer levendegjorte, Adobes programpakke gennemgået igen og igen og kongelige afstøbninger, streetart og Bindesbøll fremvist og fortalt om. En broget buket af inspirations- og hands on-formidling leveret – ofte – gratis i enten fysisk eller digital form til gavn og glæde for mere end hundrede af vores medlemmer.

For 30 kroner om måneden har du altså som medlem af VIF mulighed for at deltage i mindst et arrangement om måneden, målrettet dig der arbejder med visuel formidling. Det synes jeg er fantastisk! Dertil kommer vores nyhedsbrev, som udsendes løbende med informationer og debat indenfor vores fag.

Nogle vil måske påstå, at samme tilbud kan fås i andre fagorganisationer. Det er ingen hemmelighed, at vi da fx også afvikler nogle af vores arrangementer i samarbejde med andre grupper i Dansk Journalistforbund og HK Grafisk. Men vi kan noget mere i VIF. Og det kan vi, fordi vi er en del af DJ. I DJ-regi møder vi alle dem, vi arbejder sammen med i hverdagen. Journalister, kommunikatører, fotografer, bladtegnere, bloggere – ja selv vores nærmeste mellemledere – befinder sig under samme paraply. Og når DJ’s andre specialgrupper eller DJ centralt afholder arrangementer, så er vi også tit velkomne der. Og så bliver buketten af tilbud ikke bare større, men også meget mere mangfoldig.

VIF er en visuel specialgruppe, men vi er heldigvis også en del af et større fællesskab - begge dele tæller.

Kommentarer