Workshop: Skab din egen Junk Journal, Scrap Book eller Artist Book
Junk Journal, Scrap Book eller Artist Book - en kær tegne- og notesbog har mange navne. Lær at skabe din egen unikke bog af genbrugsmaterialer og forvandl papir, pap og dimser fra dine gemmer, til smukke og fantasifulde bøger til dine tanker, idéer, planer og hemmeligheder. Det foregår i workshoppen hos Rookie Street Market i København og facilteres af billedkunstner Elsebeth Nederlund fra KunstXpressen.
Elsebeth Nederlund & Janne Høgshøj
Hvornår
12. april 2025 11:00-17:00
Hvor
Rookie Street Market: Puggaardsgade 7, Kælderen, 1553 København V.
Pris
Fra 250.00 kr.
Type
Workshop
Heldagsworkshop: Skraldebøger – skab unikke bøger af genbrugsmaterialer
Det foregår hos Rookie Street Market, Puggaardsgade 7, bag Glyptoteket i København. Både for VIF-medlemmer, DJ-medlemmer og ikke-medlemmer, hvis du har en kollega, der godt vil være en del af oplevelsen og lære netværket at kende. Pris VIF kr. 250,-. DJ kr. 400,-. Ikke-medlem kr. 500,-
Dyk ned i kreativiteten og design din egen helt unikke bog af genbrugsmaterialer. Vi klipper, maler, limer og syr os frem til smukke og personlige bøger, der kan bruges som scrapbøger, junk journals eller artistbooks. Vi udforsker forskellene og lader fantasien flyde frit.
Junk Journals
En junk journal er en håndlavet bog, skabt af papir og materialer, vi elsker for meget til at smide ud – brugt gavepapir, gamle bogsider, flotte reklamer, magasiner og meget mere. Stilen er helt din egen, og på workshoppen lærer du, hvordan du samler og pynter din journal, så den afspejler netop din personlighed.
Materialer og inspiration
Medbring gerne papir og pap fra dine gemmer – gamle kort, noder, breve, æsker, klistermærker eller sjove dimser, du har liggende. Måske finder du også plads til blonder, stofrester, garn, knapper eller bånd. Resten af materialerne er i værkstedet.
Hvad du kan forvente
Du får masser af idéer og inspiration også til at lave flere personlige bøger derhjemme, uden at bekymre dig om klassiske bogbinderteknikker. Det handler om kreativitet og leg med materialer. Kom og skab noget helt særligt – en skraldebog fyldt med historie, sjæl og personlighed.
Praktisk info
Husk forklæde eller gammelt tøj. Vi byder på frokost, frugt, kage og drikkevarer.
Underviser: Elsebeth Nederlund, billedkunstner og medindehaver af KunstXpressen. Elsebeth skaber grafik, artistbooks og leger med ord. Hun undgår kontrol og lader benspænd drive sin kreativitet – som at tegne med to blyanter på én gang eller sætte en tidsgrænse. "Jeg starter ofte på gyngende grund, men det er dér, det interessante opstår. Jeg elsker at udforske det, der ligger uden for rammen."
Værter og spørgsmål: Jane Stub Kirchhoff, illustrator og medindehaver af Rookie Street Market og Janne Høgshøj, formand Visuelt Forum. Spørgsmål sendes til post@visueltforum.dk