Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Pressefotografforbundets bestyrelse

Sisse Stroyer

Morten Rode

Sisse Stroyer, Formand

Email: sisse@stroyer.dk
Tlf.: 2821 1023

Cæciliie Pedersen

@ccphilipa

Cæciliie Philipa Vibe Pedersen, Næstformand

Email: ccphilipa@gmail.com
Tlf: 2226 1662
 

Flemming Hansen, Bestyrelsesmedlem og kasserer

Email: urokaj15@gmail.com
Tlf: 2099 1147
 

Robert Wengler

Morten Rode

Robert Wengler, Bestyrelsesmedlem i PF og ansvarlig for Boost

Email: robert@wengler.dk
Tlf.: 2043 0656

Pressefotograf. Pressefotograf på Fyens Stiftstidende siden 1986. Sidder i bestyrelsen med ansvar for efteruddannelse og Boost (PF’s efteruddannelseprogram). Underviser og kursusudvikler og indehaver af kursusvirksomheden Modulkursus.dk.

Mikkel Berg Pedersen, Bestyrelsesmedlem og ansvarlig for kommunikation

Email: mikkel@mibe.dk
Tlf.: 6022 4301

Jeg er uddannet fotojournalist fra DMJX i Aarhus, bosat i Aarhus hvor jeg løser opgaver for fag- og dagblade. 

Lars Horn

Morten Rode

Lars Horn, Bestyrelsesmedlem og ansvarlig for Ophavsretsfonden

Email: lars@baghuset.dk
Tlf.: 2213 1144

Angelina Owino

Robert Wengler

Angelina Owino, Bestyrelsesmedlem

Email: info@angelinaowino.com
Tlf.: 2291 9520

Jeg er uddannet fotojournalist fra Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i Århus, University of Missouri i USA og Medieskolerne. Jeg er bosiddende i Vejle, hvorfra jeg er selvstændig fotojournalist. Jeg arbejder hovedsageligt for dagblade og erhvervslivet, derudover underviser jeg i fotografi.

Joachim Adrian

Sisste Stroyer

Joachim Adrian, Bestyrelsesmedlem

Email: joachim@grundtvigs.dk
Tlf.: 3038 2871

Fotojournalist. Jeg er uddannet fra Fatamorgana og DJH. Men jeg ved mest om fotografi fra min tid som matros, bartender og skuespiller. Jeg har i syv år været ansat som pressefotograf på Dagbladet Politiken, men arbejder i dag som freelance, underviser og kursusleder.

Claus Bjørn Larsen

Marie Fisker

Claus Bjørn Larsen, 1. suppleant

Email: cblarsen@mac.com
Tlf: 2829 2947

Nils Meilvang

Nils Meilvang

Nils Meilvang, 2. Suppleant

Email: info@nilsmeilvang.com
Tlf.: 4030 9323

 

Michael Bager

Morten Rode

Michael Bager, 3. Suppleant

Email: mb@fyens.dk
Tlf.: 2324 5222‬

Foto: Jesper Houborg

Iben Gad

Jesper Houborg, Stud Obs., foto
Email: jesper.houborg@pol.dk
Tlf: 24221837
 

Fandt du den information du søgte

Dette er ikke en kontaktformular, men feedback til indholdet på siden.
Søger du svar på et konkret spørgsmål? Ring til DJ på tlf. 3342 8000 eller skriv til dj@journalistforbundet.dk