Gå til hovedindhold
Bliv medlem

Byplanlægning i baghaven

Corona & Danskerne: De fire ugers Corona-fri blev startskuddet til en længe ønsket urtehave i baghaven hos indretningsarkitekt Sharon Fisher, der også er formand for Byforeningen i Odense. I takt med jordbunkerne flyttes, og hun selv graver og anlægger den nye terrasse, bær- og urtehave, melder der sig gode ideer og forskellige tanker om byplanlægningen i Odense. Den lille planlægning midt i den store.

Foto: Heidi Lundsgaard

Heidi Lundsgaard

“Det er min Heartland- og Coronahave, eller man kunne også kalde den Liv & Død haven,” siger Sharon med et grin, mens hun fortæller videre om projektet. 

“Egentlig havde jeg fået et gavekort af mine venner til Heartlandfestival på Egeskov Slot, men det bliver jo ikke til noget nu. Da nedlukningen så kom, fik jeg jo pludselig tid til at kaste mig over det her haveprojekt, som jeg havde lavet tegningerne til. Det har taget mig fire uger at grave 100 kvm af græsplænen op, og bagefter ligge på mine knæ og flytte alle græstørvene væk. Derefter har jeg bygget syv bede med en kant af lærketræ. Jeg har købt ind på planteskolen, så her bliver både bærbuske, frugttræer og krydderurter. Det hele er planlagt, så det er et miks af beplantning, der er tæt, lav, høj, kroget, med diversitet og med små hyggelige rum. Det har været en ret intens proces, og jeg har med vilje ikke haft min telefon med her ud. Jeg opdagede ret hurtigt, at jeg tænkte rigtig godt og fik nye ideer undervejs omkring vores by Odense, og de emner jeg er engageret i. Jeg har så i stedet skrevet noter undervejs. 

Det er nemlig sådan, at mens jeg selv går her og planlægger mit lille nye haveprojekt, så kan man på mange måder overføre det til byomdannelsen i vores by, som jeg bruger meget tid på som formand for Byforeningen i Odense. Jeg tænker især på fremtiden, hvor jeg synes, det er så vigtigt, vi bevarer vores kulturarv og den middelalderlige struktur, der ligger til grund for byplanlægningen i centrum af Odense. Det kan sådan en urtehave her godt give grobund til.

Sidste år fik Odense en bystrategi og i år en arkitekturstrategi - begge to helt fantastiske!

Strategivisionerne er mange og gode, men ofte falder kæden af, når visionerne skal udføres og håndhæves. Odense mangler en stadsarkitekt til at styre denne proces. 

Imens kan jeg så gå her i min lille miniby af en have og glæde mig over, hvor rart her kan blive, når der er tid nok.”
 

Læs andre historier her: https://journalistforbundet.dk/pressefotografforbundet/corona-og-danskerne

Send dit bidrag til webmaster@pressefotografforbundet.dk (kun for medlemmer af PF).

Kommentarer