Programmer brugt som undervisningsmateriale (AVU) for 2018
Ansøg om rettighedsmidler for AVU-midler 2018
Programmer brugt i undervisning:
Hent en Excel-liste over programmer brugt i undervisningen i 2017
AV materiale brugt i undervisning
Vi er nu klar med fordeling af AVU rettighedsmidler for 2018. Du kan se den opgørelse vi har modtaget fra CFU (Center for undervisningsmidler), over de produktioner som DJ har kendskab til skulle være brugt i undervisning i 2018.
Vi beder dig tjekke, om du har været med til at producere én eller flere af de udsendelser som fremgår af listen. Har du produceret programmer der fremgår af listen, skal du udfylde skemaet nedenfor, med de produktioner du har været med til at producere. Fordelingen af midler sker når skemaet er udfyldt, indsendt og vi har gennemgået dokumentationen.
Dokumentation
DJ har modtaget krediteringer på de fleste udsendelser og derfor er det ikke nødvendigt at sende dokumentation for disse.
Hvis du tilføjer udsendelser hvor du ikke står krediteret, skal du vedhæfte dokumentation for disse i form af kontrakter, honoraropgørelser, fakturaer eller bekræftelse fra produktionsselskabet.
Hvornår kan jeg søge?
Puljen er ikke åben p.t.
Hvem kan søge?
Både freelancere, TBA (tidsbegrænset) samt fastansatte kan søge disse midler.
Funktioner
Alle funktioner der har produceret indhold.
Udbetaling fra andre organisationer
Hvis du tidligere har modtaget midler for enkelte af produktionerne fra andre organisationer, kan du ikke søge midler for disse.
Udbetaling
Vi behandler alle ansøgninger efter ansøgningsfristen.
Programmer fra 2017
Hvis du tidligere på året ansøgte og modtog rettighedsmidler for året 2017, vil disse programmer automatisk være godkendt og overført til 2018, hvis de er blevet brugt igen.
Du skal derfor ikke søge for disse programmer igen i år.
Midler for 2017 og frem
Vi har fordelt midler for 2017, men hvis du vil med i opsamlingspuljen for AVU 2017, skal du skrive en mail til rettighedsmidleridj@journalistforbundet.dk, så kontakter vi dig når denne opsamlingspulje åbner.
Produktioner, der er genbrugt i de efterfølgende år, vil automatisk blive godkendt fra DJ’s side fremadrettet.