Gå til hovedindhold
Bliv medlem

”Uden indholdsproducenterne er et YouSee-abonnement intet værd”

En af landets største leverandører af tv-pakker sagsøger nu kunstnere og kulturproducenter - herunder DJ-medlemmer - med krav om, at rettighedshavere skal gå 70 % ned i betaling for indhold til Nuuday/YouSee. Tine Johansen minder den store tv-udbyder om, at det er DJ’s medlemmer og andre kreative, der sørger for værdien af Nuuday/YouSees produkter.

TV branchen

Jakob Carlsen

Nuuday, som er moderselskabet bag YouSee, sælger i deres tv-pakker adgang til en stor mængde indhold leveret af kunstnere, kulturproducenter og tv-stationer. Nuuday/YouSee kræver nu, at betalingen for indholdet reduceres med mere end 70 procent i forhold til, hvad der har været aftalt og betalt de seneste mange år.  

Læs også: Spørgsmål og svar om konflikten

Kravet om den voldsomme reduktion kommer på trods af, at Nuuday gennem mange år har ønsket at købe rettigheder til mere indhold, og at kundernes pris for tv-pakkerne løbende er skruet op. 

Hvis Nuuday får medhold i deres sagsanlæg, kan det få store økonomiske konsekvenser for alle, der leverer indhold til tv-udsendelser. Herunder mange DJ-medlemmer, der som fx fotografer, journalister, tilrettelæggere eller klippere har leveret indhold til YouSees tv-pakker. Det handler helt konkret om de rettighedsmidler, som DJ fordeler hvert år, og som alle indholdsproducenter kan søge. I 2023 var puljen fra Copydan Verdens TV på i alt 25 mio kr. Heraf stammer cirka halvdelen fra Nuuday. Godt 1200 DJ-medlemmer fik sidste år udbetalt rettighedsmidler fra Nuuday/YouSee. 

Ingen rettighedsmidler fra 2024

Uanset udfaldet af en mulig retssag vil de berørte DJ-medlemmer opleve, at de ikke kan få udbetalt rettighedsmidler fra Copydan Verdens TV fra visningsåret 2024, da der ikke bliver udbetalt penge, så længe sagen står på. I 2024 vil der dog ikke være nogen ændringer i udbetalingerne. 

DJ-formand Tine Johansen er meget bekymret for konsekvenserne for de mange medlemmer, for hvem rettighedsmidler er en vigtig del af den årlige indtægt. 

”Der kan både være en direkte konsekvens i form af stærkt nedsatte betalinger til DJ-medlemmer, der laver tv-indhold. Men der kan også være en indirekte konsekvens, fordi produktionsselskaberne også risikerer at miste indtægter. Og det kan så føre til endnu færre produktioner end nu, hvor det allerede ligger lavt. Desuden kan sagen risikere at smitte af på andre udbydere af TV-pakker som Norlys, Allente m.fl., som måske også vil stille krav om at betale mindre,” siger hun. 

Uden indhold - ingen værdi

Tine Johansen sender dog også en hård reminder til tv-udbyderne: 

”Udbydere som Nuuday/YouSee skal altså huske på, at det er vores medlemmer og andre kreative, der giver deres produkter værdi. Uden indhold har de ikke noget at putte i de tv-abonnementer, som de i øvrigt gang på gang hæver prisen på. Et YouSee-abonnement er intet værd uden indholdsproducenterne,” påpeger DJ’s formand. 

Her og nu handler det om at sikre ophavsretten og betalingen til alle indholdsproducenter, og en stærk organisering af alle kreative kræfter er helt afgørende i sådan en situation, mener Tine Johansen. 

”I en sag som denne kan vi se, hvor vigtigt det er at samarbejde på tværs af organisationer. Når der forhandles overenskomst, så er Producentforeningen vores modpart, men i denne sag puljer vi vores muskler i kampen for vores rettigheder,” siger hun. 

Fakta 

Om Copydan  

Copydan er en non-profit rettighedsorganisation, der er skabt og styret af skabende og udøvende kunstnere samt tv-, musik- og filmproducenter. Bag Copydan står mere end 30 medlemsorganisationer, som repræsenterer de mange tusinde kunstnere og kulturproducenter, der sikrer produktionen af musik, film og tv-udsendelser mv. hvert år i Danmark. På vegne af kunstnere og kulturproducenter indgår Copydan aftaler om betaling for rettighederne til det indhold, som kunstnere og kulturproducenterne har skabt og bidraget til. Copydan fordeler pengene til medlemsorganisationerne, som sørger for, at pengene kommer ud til de enkelte rettighedshavere. Læs mere om Copydan Verdens TV  

Om Koda  

Koda er en musikrettighedsorganisation, som repræsenterer mere end 50.000 medlemmer bestående af komponister, sangskrivere og musikforlag. Vi arbejder for, at vores medlemmer får en rimelig betaling fra dem, der bruger musikken, og for et stærkere musikliv gennem blandt andet et tættere internationalt samarbejde og et nødvendigt fokus på at gøre musikbranchen mere bæredygtig. Læs mere om Koda  

Om UBOD  

UBOD (Union of Broadcasting Organizations Denmark) er et samarbejde mellem primært europæiske public service-tv-stationer. Samarbejdet omfatter bl.a. ARD, ARTE, DR, NRK, RAI, RTL, SVT, TVE, TV 2, TV 4 og ZDF og vedrører disse tv-stationers interesser i Danmark, for så vidt angår tredjeparters brug af deres indhold.  

Kommentarer