Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

Få overblik over din økonomi med DJ's Budgetberegner

Med DJ's Budgetberegner kan du som freelancer eller selvstændig få et overblik over din samlede økonomi, udregne din optimale timepris og få indblik i, hvor mange timer, du kan bruge til en opgave med fast pris.

Mand ved computer Budgetberegneren

Jacob Nielsen

Hent Budgetberegneren 

DJ's nye budgetværktøj, Budgetberegneren, er endelig klar efter lang tids grundigt forarbejde. Faglig konsulent, Stine Daugaard, glæder sig til, at medlemmerne tager den i brug og håber, den kan hjælpe mange freelancere og selvstændige til at få et overblik over deres samlede økonomi.

Hvad er baggrunden for at DJ har lavet denne beregner?

"Gennem vores kontakt med freelancere og selvstændige ved vi, at spørgsmålene omkring økonomi og ikke mindst pris fylder rigtig meget. Og at det kan være svært at gennemskue. Derfor har vi udarbejdet Budgetberegneren som et værktøj, der kan hjælpe vores freelancere og selvstændige med at skabe overblik over deres økonomi og finde frem til den timepris, der er den rigtige i deres individuelle situation."

Hvad kan medlemmerne bruge Budgetberegneren til?

"Helt overordnet Budgetberegneren hjælpe mange af vores medlemmer, som er freelancere eller selvstændige til at få et bedre overblik over deres økonomi og til at sætte nogle priser, som giver mening i forhold til deres faglighed og situation.

Budgetberegneren består af flere elementer, og man bestemmer selv, om man vil bruge den helt eller delvist. Men der er ingen tvivl om, at jo mere – og jo bredere – man bruger den, jo større fornøjelse vil man få af den.

Helt konkret består Budgetberegneren af et etableringsbudget for dem, der står overfor at starte op for sig selv og gerne vil have overblik over udgifterne i den forbindelse. Der er et driftsbudget til at skabe overblik over udgifterne – og det kan man vælge at bruge enten på måneds- eller på årsbasis afhængig af, hvordan man foretrækker det. Der er desuden mulighed for at lægge sit privatbudget, hvis man ikke allerede har gjort det andetsteds.

Ud over selve budgetterne rummer Budgetberegneren derudover værktøjerne ”Find din timepris”, hvor du kan få hjælp til at finde frem til den rette timepris for dig, og ”tilbud og fast pris”, som hjælper med at udregne, hvor mange timer, du kan bruge på en opgave, du får tilbudt til fast pris, når eventuelle udgifter er trukket fra.

Så vores forhåbning er, at Budgetberegneren kan være med til at ruste DJ's medlemmer til at arbejde bedst muligt som freelancere og selvstændige og opnå den rette pris for deres arbejde, fordi de får overblik over, hvordan økonomien reelt hænger sammen."

Hvorfor er det vigtigt at have styr på sin økonomi?

"I min rådgivning af freelancere og selvstændige kommer økonomien rigtig tit op som en stor stressfaktor. Ikke mindst uvisheden og usikkerheden omkring indtægter og udgifter. Desuden kommer det bag på mange, at timeprisen reelt skal være så meget højere for en freelancer eller selvstændig end for en fastansat for at være sammenlignelig, når alle udgifter regnes med. Og ikke mindst når man også får taget højde for, at man oftest langt fra kan fakturere samtlige timer som freelancer eller selvstændig.

Ved at have et grundigt indblik i sin økonomiske situation, kan man forhåbentlig afhjælpe noget af den stress, der kan opstå ved uvished. Det betyder naturligvis ikke, at pengene kommer af sig selv, men det kan blandt andet være en rigtig god hjælp at vide, præcis hvor meget – eller hvor lidt – man skal tjene i løbet af en måned for at sikre, at enderne hænger sammen – både i virksomheden og i privatbudgettet." 

Hvad er det vigtigste, man skal vide/gøre, når man vil bruge beregneren?

"Tag dig tid til at lære den at kende. Begynd med at se instruktionsvideoen, hvor vi taler alle funktionerne igennem, og gør også brug af de mange kommentarer, vi har indbygget i Budgetberegneren." 

Hvad håber du, der kommer ud af, at DJ har lavet denne beregner?

"Jeg håber, at vi kan hjælpe mange flere til at få et godt indblik i deres økonomiske situation og dermed forhåbentlig også være med til at give noget ro i maven. Jeg håber også, at vi kan være med til at sætte fokus på, hvilke omkostninger man skal huske at indregne i sit samlede budget som freelancer: At der skal sættes penge til side til feriedage og sygedage, til pension og efteruddannelse, til forsikringer og uforudsete udgifter. Husk på, at der også er mange andre udgifter til en fastansat for en arbejdsgiver end bare lønnen, så derfor duer det ikke at sammenligne sig med den timeløn, en sammenlignelig fastansat får.

Jeg glæder mig rigtig meget til at vores medlemmer kan tage værktøjet i brug – og jeg glæder mig også rigtig meget til selv at tage den i brug i min rådgivning og undervisning, for jeg er slet ikke i tvivl om, at det er et værktøj, som vil komme rigtig mange af vores medlemmer til gode." 

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.