Gå til hovedindhold
Bliv medlem

DJ stævner mediebureau for brud på ophavsretten

Dansk Journastforbund - Medier & Kommunikation har på vegne af 180 medlemmer sagsøgt mediebureauet PressConnect med krav om vederlag og godtgørelse på over 2 mio. kr. for groft brud på medlemmernes ophavsret. PressConnect er ligeledes blevet anmeldt til politiet.

I en af de mest alvorlige sager om brud på ophavsretten, DJ har oplevet, har forbundet valgt at sagsøge mediebureauet PressConnect for at have videredelt artikler med tekst og billeder til sine kunder. Artiklerne har både ligget foran og bagved betalingsmur. Søgsmålet omfatter pt. 65 journalister og 115 fotografer følger med et krav om eftervederlag og godtgørelse på ca. 1 mio. kr. for journalisterne og 1 mio. kr. for fotograferne.

”Vores medlemmer lever af at lave indhold, som andre køber eller køber til videreudnyttelse, og de skal kompenseres for de krænkelser, der er sket af deres ophavsret. Det er nogle grove krænkelser. Det er enormt skadeligt for de mange af vores medlemmer, som lever af deres indhold,” siger DJ-formand Tine Johansen til Journalisten

Det er usædvanligt, at DJ offentliggør denne slags sager, men PressConnect valgte selv at sende en pressemeddelelse rundt til udvalgte medier i sidste uge. Derfor har DJ ønsket at løfte lidt mere af sløret for baggrunden for både politianmeldelsen og det civile søgsmål.

De berørte medlemmer er blevet orienteret på mail.

Kommentarer