Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

DJ: Situationen i film- og tv-branchen er uholdbar

”Undersøgelsen bekræfter desværre mange af de udfordringer, vi i DJ godt ved, at vores medlemmer i film- og tv-branchen kæmper med i forhold til arbejdsmiljø og vilkår. Det er en uholdbar situation, derfor øger vi indsatsen." Sådan lyder reaktionen fra DJ’s formand, Tine Johansen, efter offentliggørelsen af den nye undersøgelse, DJ har foretaget blandt medlemmer, som arbejder i film- og tv-branchen.

Tine

Benita Rasmussen


Læs resultatet af DJ's trivselsundersøgelse blandt medlemmer i film- og tv-branchen

En af de tendenser, som bekymrer DJ’s formand, er de mange korte ansættelser og de ekstra overarbejdstimer, medarbejderne lægger uden at få løn for det.

”Vi hører blandt vores medlemmer om ansættelser på fire uger eller mindre. Det er helt urimelige forhold at få et arbejds- og privatliv til at hænge sammen under. Vi er i DJ overbeviste om, at bedre ansættelsesvilkår ikke kun vil skabe et bedre arbejdsmiljø, men også en bedre arbejdskraft. Derfor går vi i dialog med både Producentforeningen og broadcasterne om, hvordan vi kan sikre bedre ansættelsesforhold,” siger Tine Johansen.

Urealistiske deadlines

Et andet problem, undersøgelsen peger på, er, at opgaverne ofte er umulige at løse, inden for det tidsrum, folk bliver betalt for at arbejde. Deadlines og bemanding er ganske enkelt urealistiske. Det er helt uacceptabelt, mener Tine Johansen, fordi det betyder, at medarbejderne har høj risiko for at udvikle stress.

”Det er i alles interesse, at de dygtige folk på en produktion ikke konstant skulle bruge deres tid og energi på at få det næste job, men derimod kan sikre sig en længere periode med fokus på de opgaver, de er sat til at løse. Det er en problematik, vi allerede har adresseret over for både broadcastere og produktionsselskaber, og det budskab kommer vi til at gentage", siger hun.

Medieforlig bør sikre ordentlige vilkår

Netop arbejdsvilkår som realistiske deadlines og fyldestgørende bemandinger på produktionerne er blandt de forhold, som DJ vil kæmpe for kommer med som et element i det kommende medieforlig.

Når man vælger at lægge større dele af produktionen ud til produktionsselskaberne, bør man samtidig sikre, at det ikke betyder ringere vilkår for de ansatte, mener Tine Johansen, og fortsætter:

”Vi ser det som helt naturligt, at der stilles visse produktionskrav til public service finansieret indhold, som støtter op om ordentlige arbejdsvilkår. Det var Socialdemokratiet enige med os i ved medieforhandlingerne i 2018, hvor de stillede krav om, at skatteborgernes penge skal gå til produktioner med ordentlige vilkår. Nu har de regeringsmagten og alle muligheder for at få det til at ske. Det vil vi i DJ selvfølgelig holde dem op på."

Hun understreger, at DJ også under Create Denmark arbejder for at få indgået nogle fornuftige aftaler med streamingtjenester, der producerer dansk indhold.

”Det er på alle måder vigtigt, at vi får lavet nogle ordentlige aftaler – også vedrørende rettigheder – for den voksende gruppe af medlemmer, der laver danskproduceret indhold for streamingtjenester, som opererer i flere lande. Det er vores opgave, sammen med en række andre organisationer, at sikre både ordentlig betaling og rimelige arbejdsforhold.”

Undersøgelsen er sendt ud til 1821 relevante medlemmer – og er blevet fyldestgørende besvaret af 230. Det er statistisk set ikke et repræsentativt grundlag, og undersøgelsens besvarelser skal derfor ses som en belysning af nogle tendenser og problemstillinger i branchen, som 230 medlemmer oplever i deres arbejdsliv. Ikke som validt data over den samlede medlemsgruppe.

Læs rapporten bag den trivselsundersøgelse, DJ har foretaget blandt medlemmer i film- og tv-branchen.

Læs også: Afgørende forhandlinger om rettigheder på tv-området og Film- og tv-medlemmer er pressede

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.