Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

DJ: Krediteringen skal forbedres!

Vi skal have gjort noget ved krediteringen på film- og tv-produktioner. Det mener næstformand i DJ Tine Johansen, da ordentlig kreditering er væsentlig for DJ’s medlemmer af flere grunde. ”Det handler både om at blive anerkendt for det arbejde, man har udført, og om fordelingen af rettighedsmidler”, siger hun.

kreditering

Benita Markussen

Næstformand i DJ Tine Johansen begrunder i denne video, hvorfor det er væsentligt at have fokus på ordentlig kreditering. 

Tjek DJ's retningslinjer for ordentlig kreditering.

”Flere af vores medlemmer i DJ oplever, at de ikke bliver ordentligt krediteret for deres arbejde på en film eller en tv-produktion. Det kan være, at titlen ikke er korrekt, i forhold til det arbejde, de har udført. At krediteringen i slutningen af en udsendelse er sat op i et tempo, som gør det umuligt at se navnene – eller, at folks navne helt mangler på krediteringslisten”, begrunder næstformand i DJ Tine Johansen den opmærksomhed, DJ har valgt at lægge på ordentlig kreditering.

Det er DJ’s erfaring, at flere medlemmer indenfor film- og tv-branchen oplever, at krediteringen ikke er tilfredsstillende.

”Ordentlig kreditering er både væsentligt i forhold til de rettighedsmidler, som vores medlemmer har mulighed for at søge. Det er væsentligt i forhold til at anerkende folk for og forpligte dem på det arbejde, de har udført. Og det er væsentligt for det enkelte medlems individuelle karrieremuligheder, da krediteringen ofte er en del af cv’et”, fortæller Tine Johansen.

Retningslinjer for bedre kreditering

DJ har, i forbindelse med opmærksomheden på bedre kreditering, udarbejdet nogle retningslinjer og en række funktionstitler.

”Retningslinjerne og de foreslåede funktionstitler er et forsøg på at hjælpe de forskellige afsendere med at højne krediteringen – for vores alle sammen skyld. De ligger frit tilgængeligt på DJ’s hjemmeside og er blevet sendt direkte til de relevante branchefolk.”

”Jeg ved godt, at tiden til kreditering er blevet mindre og mindre af mange gode grunde. Vi foreslår blot i DJ, at vi i fællesskab arbejder lidt hårdere for en ordentlig kreditering. Både ved at skrue lidt ned for tempoet og lidt op for formatet – og ved at huske at få vores navne og korrekte funktionstitler på krediteringen”, slutter Tine Johansen.

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.