Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

DJ gruppeformænd ser positivt på ny medieklynge

En ny medieklynge er blevet sat i verden med det mål, at få den danske film-, tv-, animations- og spilbranche til at blive en af verdens førerende. Formændene for FILM&TVGRUPPEN og Visuelt Forum i DJ ser positivt på det nye samarbejde på tværs af fagene.

Jacob Carlsen

Jakob Carlsen

Et nyt erhvervsudspil skal hjælpe med at gøre den danske film-, tv-, animations- og spilbranche til en af de stærkeste i verden. Målet er at gøre Danmark til et attraktivt land for udenlandsk talent og udenlandske investorer, som forhåbentlig vil kunne skabe flere arbejdspladser og muligheder i en omskiftelig branche.

Bag Media Society Denmark, som medieklyngen hedder, står Copenhagen Film Fund, Den Vestdanske Filmpulje, FilmFyn, Filmby Aarhus, Interactive Denmark, The Animation Workshop på Via University College og Producentforeningen. Klyngen har udgivet et arbejdspapir, som skitserer alliancens mål og arbejdsmetoder. Og det arbejdspapir rummer muligheder, mener Johannes Pico Geerdsen, formand for FILM&TVGRUPPEN.

Se Media Society Denmarks arbejdspapir her.

”I FILM&TVGRUPPEN har vi et stykke tid holdt øje med den her nye medieklynge med stor interesse. Det, jeg kan læse ud af klyngens manifest, virker meget interessant. Hvis medieklyngens målsætninger lykkes, vil det uden tvivl komme vores medlemmer til gode. Det vil kunne give flere internationale produktioner til Danmark og dermed flere jobs til vores medlemmer. Vi skal udnytte, at omverden har fået øjnene op for, at danske film og tv-folk er hammer dygtige og kan noget helt specielt,” siger han.

Alene i FILM&TVGRUPPEN i DJ er der over 1600 medlemmer. Derfor er det en ”velvoksen” branche, som man skal se seriøst på, forklarer Johannes Pico Geerdsen.  ”Vores medlemmer laver kreativt indhold af utrolig højt niveau. Så højt, at Danmark kan bryste sig af at vinde internationale priser for vores tv-serier og film. Men det er en hård og meget omskiftelig branche. Og vi er et af de få lande i EU, som ikke giver skattefordele til de produktioner, som kommer til landet. Hvis det ikke bliver lavet om, kan man frygte, at den positive tendens, som vi ser i øjeblikket, vil dø ud,” siger han.

"Vi skal udnytte, at omverden har fået øjnene op for, at danske film og tv-folk er hammer dygtige og kan noget helt specielt"

Johannes Pico Geerdsen, formand for FILM&TVGRUPPEN

Interesseret i at gå i dialog

FILM&TVGRUPPEN har endnu ikke været haft kontakt til medieklyngen, men Johannes Pico Geerdsen mener, at et muligt samarbejde vil have stor interesse for gruppens medlemmer.

”Hvis de kunne være interesseret i at samarbejde med os, vil vi være meget interesserede i at gå i dialog med dem og hjælpe, hvor vi kan,” siger han.

Formanden hæfter sig især ved, at medieklyngen kun vil lægge oveni de støtteordninger til den kreative visuelle branche, der allerede findes.

”Ud fra arbejdspapiret hæfter jeg mig specielt ved, at medieklyngen ikke ønsker at ændre noget ved de nuværende støtteordninger, men at de ønsker at finde på yderligere tiltag, som kan løfte branchen endnu mere. Hvis det er tilfældet, så kan jeg kun tilskynde det, for det vil uundgåeligt give flere fordele og flere jobs i branchen, og det er jo meget ønskværdigt,” siger han.

Jobs til visuelle mennesker

Karina Bjerregaard, der er formand for en anden af DJ’s grupper, nemlig Visuelt Forum, er ligesom Johannes Pico Geerdsen positivt stemt overfor medieklyngen. Også hun ser jobs i udspillet til DJ’s medlemmer.

”Umiddelbart lyder det som et meget spændende initiativ, der kan bringe de mange danske kreative kompetencer i spil og skabe værdi og dermed jobs for en masse visuelle mennesker. Man er fra politisk hold tilbøjelig til at se de kreative erhverv som forkælede unger, der bare skriger efter flere tilskud og støtteordninger, men faktisk skabes der stor værdi indenfor blandt andet animation, spil og film,” siger hun.

Karina Bjerregaard håber, at klyngen kan være med til at skabe ”gode, spændende jobs” for DJ’s medlemmer efter en, for den kreative visuelle branche, hård periode.

”De kreative, grafiske erhverv er jo ikke rigtigt kommet på fode igen efter finanskrisen og alle de digitale omvæltninger, den bragte med sig. Der har været mange fyringer og nedskæringer, men det ville være skønt, hvis samfundet igen kunne få glæde af alle de dygtige kreative mennesker, vi har,” siger hun.

Det er dog ikke lutter roser, formanden har til medieklyngen. Hun efterlyser nemlig mere opmærksomhed på forholdene for ansatte og freelancere.

”Jeg kunne måske frygte, at fokus vil være på indtjening og ikke på at behandle freelancere og ansatte ordentligt. Visuelt Forum har gennem årene fået mange freelancemedlemmer, og jeg hører fra mange, at freelancepriser og arbejdsforhold bliver presset,” afslutter hun.

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.