Gå til hovedindhold
Bliv medlem

Temaaften mod stress

Kreds 2 stiller skarpt på stress og psykisk arbejdsmiljø. Det sker på Ragnarock i Roskilde den 25. oktober kl. 18.00, hvor du kan møde en stresserfaren kollega, en ekspert og DJs arbejdsmiljøkonsulent og få lidt godt at spise.

Træ der er bøjet af vinden

Foto: Per Gade

Er du ramt af stress - er du på vej til at blive det eller synes du, at det dårlige psykiske arbejdsmiljø på vore arbejdspladser er et problem, der trænger til at blive vendt i en faglig sammenhæng?

Så har du nu mulighed for at melde dig til Kreds 2s temaaften om emnet (link til tilmelding nederst på siden).

Har du også prøvet det? 

Hvis du løber en mental halvmaraton hver dag og er konstant presset af deadlines og arbejdspladsens forventninger, så er der høj risiko for, at stressens iskolde spøgelse på et tidspunkt banker på din dør.

Vi har vist alle prøvet det - eller været lige ved at ramme grænserne for, hvad krop og psyke kan klare.

Ikke et individuelt problem

Stress og dårligt psykisk arbejdsmiljø er vor tids svøbe, og det er ikke bare et individuelt problem, der kan klares med lidt meditation og mindfulness, selv om det såmænd kan være godt nok. Den psykiske tilstand af fuldstændig udmattelse, vi alle kan føle efter længere tids pres og som kan sætte sig som sygdom, skal håndteres kollektivt.

Det er et af budskaberne, når Kreds 2 liner tre kompetente oplægsholdere op på museet Ragnarock i Roskilde onsdag d. 25. oktober kl. 18. Du kan også få et måltid mad, før oplægsholderne går på. Spisningen starter kl. 17 i museets café.

Erfaring fra TV-branchen

Først kan du møde Maria Holst, der har arbejdet i TV-branchen siden 2007. For ti år siden blev hun ramt af alvorlig stress, og der gik tre år, før hun igen turde arbejde på fuld tid i branchen.

Hun oplever, at branchen stadig har kæmpe problemer, og at man virkeligt selv skal gøre et stort arbejde for ikke at gå ned med stress igen. Lyt til hendes erfaringer og tanker. Der er selvfølgelig også mulighed for spørgsmål og debat.

Stress kræver kollektiv løsning

Stress-ekspert og foredragsholder Thomas Milsted har beskæftiget sig med fænomenet i årtier, og han peger blandt andet på, at stressen ikke nødvendigvis er et individuelt problem, og at løsninger ofte skal findes i en kollektiv indsats.

Få hjælp fra forbundet

Endelig fortæller arbejdsmiljøkonsulent Tom Hansen fra Dansk Journalistforbund, hvordan forbundet kan hjælpe, hvis du har brug for at håndtere stress og arbejdsmiljø-problemer på arbejdspladsen.

Tilmeld dig her:

Tilmelding sker via Journalistforbundets kalender på hjemmesiden.
NB: Du skal være logget ind på din profil på forbundets hjemmeside for at kunne trykke på tilmeldingsknappen (for at beskytte persondata).

 

Kommentarer