Kandidat til Næstformand: Sebastian Risbøl Jacobsen
DJ skal kæmpe for, at der bliver flere jobs og mere arbejde for vores medlemmer.
DreamFour
Organisatorisk medlemskab
Journalisterne
Hvad stiller Sebastian Risbøl Jacobsen op som?
Næstformand
Mærkesager
1) DJ skal kæmpe for, at der bliver flere jobs og mere arbejde for vores medlemmer
2) DJ skal være det førende forbund inden for viden, kompetencer og rådgivning af atypisk beskæftigede og lønmodtagere i typisk uorganiserede brancher
3) DJ skal være den mest synlige og kompromisløse forsvarer af pressefriheden og det åbne og oplyste samfund
4) DJ skal være en politisk og økonomisk bæredygtig organisation
Hvorfor stiller Sebastian Risbøl Jacobsen op?
Der bliver færre jobs til journalister, ansættelsesforholdene bliver mere usikre, og mange kommunikatører kan stadig se langt efter en tillidsrepræsentant og en medarbejderforening. Der er masser af grunde til at være pessimistisk. Men jeg tror på fremtiden , hvis DJ retter sig ind efter virkeligheden nu. Jeg stiller op for at tilbyde vores medlemmer håb om en fremtid formet af DJ. Og en tro på, at der både er et job og et trygt arbejdsliv for dem.
Det skal du vide om Sebastian Risbøl Jacobsen
Jeg er 33 år og bor i Nivå med min kæreste Maria og vores to børn Sigga og Anker. Jeg er rundet af foreningslivet og forpligtende fællesskaber i alle dets afskygninger. Jeg har været skrivende journalist siden 2017, og arbejder i øjeblikket på A4 Medier. Jeg har været valgt til DJ’s hovedbestyrelse samt AJKS hovedbestyrelse 2019-2021 og Journalisternes bestyrelse 2022-2023 samt DJ RUC 2014-2018.