Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu

At være eller ikke at være en forening

Bestyrelsen i Journalisterne i DJ har besluttet at påbegynde arbejdet med at blive en specialgruppe i Dansk Journalistforbund.

Bestyrelsen i Journalisterne i DJ

Julie Andersen Journalisterne i DJs bestyrelse i 2018. Fra venstre: Elisabeth Hamerik Schartz, Ronja Pilgaard, Rasmus Mark Pedersen, Mie Sparre, Regitze Bryld og Niels Peter Arskog.

Kommentarer

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

Ulf B. Bjørton

man, 06/04/2018 - 14:49

Den er jeg 100 procent med på.

Thomas Gade

man, 06/04/2018 - 21:45

God ide

Linda Nordahlj Jakobsen

tir, 06/05/2018 - 09:38

Det synes jeg, lyder som en god idé umiddelbart. Men skal lige høre, hvor Freelancegruppen, som jeg er medlem af, hører til i sådan et nyt set up?

Hej Linda

Journalisterne i DJ og Freelancegruppen i et fremtidigt setup begge være specialgrupper. Heldigvis kan man være medlem af flere specialgrupper, hvis man ønsker - man kan bare kun blive valgt til delegeret et sted. Så jeg forudser en fredelig sameksistens.

Bedste hilsner,
Rasmus MP

Michael Kjærgård

tir, 06/05/2018 - 21:16

Er I sikre på at medlemmer af Journalisterne i DJ vil få flere delegerede som specialgruppe. Er det ikke sådan at alle der ikke er medlem af hverken en medarbejderforening eller en specialgruppe, har adgang til at vælge delegerede via kredsgruppen? Sådan var det i hvert fald engang. Og i det forum er (var) det ikke særlig svært at blive valgt som delegeret hvis man gider stille op. Har I gjort jeg nogen overvejelse om dette?

Hej Michael
Altså man kan sige så langt, at vi i hvert fald vil få flere delegerede end de 0 vi har i øjeblikket. I øjeblikket er mellem halvdelen og en tredjedel af vores medlemmer i en medarbejderforening, så de vil stadig vælge i medarbejderforeningerne. Men mange af de resterende er ikke med i hverken en medarbejderforening eller en specialgruppe, og de vil så kunne blive valgt som delegerede hos os.

Man kan nemlig kun vælges i en kredsgruppe, hvis man ikke er med i en specialgruppe. Og her vil en forsigtig forudsigelse være, at der i fremtiden vil være færre pladser til delegeretmødet på kredsenes generalforsamlinger. Så et forhåbentligt positivt udfald bliver, at der er færre ledige pladser til delegeretmødet.

Og faktisk er det ikke det med, at vi kan få delegerede, der er det vigtigste for os. Det er det, at der findes mange medlemmer af forbundet, der ikke har nogen specialgruppe, fordi de ikke føler sig hjemme i nogle af de andre. Og dem vil vi gerne være noget for. Jeg har tidligere sagt lidt om den problematik her: https://journalisten.dk/flirt-mellem-journalisterne-og-distriktsbladgru…

Bedste hilsner,
Rasmus MP

Michael Kjærgård

søn, 06/17/2018 - 12:30

Som svar til af rasmusmp

Tak for svar. Go for it!

Da der generelt kan være noget forvirring omkring specialgrupper vs. specialforeninger og O- eller I-medlemmer bringer vi her nogle spørgsmål og svar:

Hvad betyder det, at Journalisterne i DJ vil gå fra at være en foreningen til at være en gruppe?

I dag skal alle medlemmer af Dansk Journalistforbund være medlem af en specialgruppe, men det er langt fra alle, der er det. Journalisterne i DJ er en specialforening. Derfor er det frivilligt at være medlem hos os - og det vil det også være, hvis vi bliver en specialgruppe. 

Men de små 2000 medlemmer i Dansk Journalistforbund, der i modstrid med forbundets love, ikke har valgt en specialgruppe, vil i fremtiden kunne vælge os. Vi kan se at mange af dem er journalister og derfor ikke vil vælge andre specialgrupper. Dem vil vi gerne være noget for. 

For at forstå forskellen på en gruppe og en forening, skal vi lige runde forskellen på et I- og et O-medlemskab. Et O-medlemskab står for “organisatorisk medlemskab”. Det vil sige, det er med denne gruppe, du har mulighed for at deltage og stemme til delegeretmødet.

Som medlem af Dansk Journalistforbund skal man være have et O-medlemskab i en gruppe eller en medarbejderforening. I-medlemskab står for “interesse-medlemskab”. Disse medlemskaber er frivillige, og her har man ikke mulighed for at deltage og stemme ved delegeretmødet.

Det er kun specialgrupper, der kan optage O-medlemmer, mens specialforeninger kun kan optage I-medlemmer - altså medlemmer på frivillig basis. Journalisterne i DJ er i dag en specialforening. Det vil sige, at vi ikke har en reel indflydelse på beslutningerne på delegeretmødet.

Ved at blive en specialgruppe, vil vi kunne tilbyde O-medlemskaber, og dermed blive repræsenteret på delegeretmødet.

Hvad betyder det for mig?

Er du medlem af en medarbejderforening ved siden af dit medlemskab af Journalisterne i DJ, kommer ændringen ikke til at betyde noget. Du vil fortsat være O-medlem i din medarbejderforening, da man kun kan være O-medlem et enkelt sted - og hvis du er i en medarbejderforening, så skal det være i medarbejderforeningen.

Er du ikke medlem af en medarbejderforening, skal du tage stilling til, om du vil have dit O-medlemskab hos os, eller hos din nuværende specialgruppe. Det skal du nok få information om efter vores generalforsamling i januar 2019.

Hvorfor skal Journalisterne i DJ være en specialgruppe?

Bestyrelsen ønsker at give Journalisterne i DJ en stærkere stemme i forbundet. Desuden vil vi gerne være noget for de 10 procent af forbundets medlemmer, der i dag ikke er i en specialgruppe. Det, mener vi, bedst gøres ved at være en gruppe med organisatoriske medlemmer og mulighed for at stemme ved delegeretmøde.

Som faggruppe føler bestyrelsen ikke, at journalister i forbundet er godt nok repræsenteret ved det nuværende udbud af specialgrupper. Dem der ikke har medarbejderforeninger kan vælge mellem Freelancegruppen og Film&TvGruppen. Men der er mange journalister, der hverken laver film eller er freelancere. De har ikke nogen specialgruppe i dag.  

Med et voksende antal journalister uden medarbejderforeninger, vil vi gerne kunne tilbyde et stærkt, fagligt fællesskab, der kan styrke forholdene for netop denne faggruppe.

Hvornår bliver Journalisterne i DJ til en specialgruppe?

Første skridt på vejen er taget ved, at bestyrelsen i Journalister i DJ har truffet beslutningen om at blive en specialgruppe. Næste skridt er at undersøge, hvad vores medlemmer siger til den ide. Du kan komme med din holdning i kommentarfeltet eller på journalisterne@journalisterne.dj

Så skal hovedbestyrelsen i Dansk Journalistforbund formelt godkende vores anmodning om at blive en specialgruppe, og endelig skal beslutningen træffes af vores medlemmer, på en generalforsamling. Målet er at sætte spørgsmålet til afstemning på generalforsamlingen den 5. januar 2019. 

Har du en kommentar til bestyrelsens beslutning eller flere spørgsmål til så tilføj dem gerne i kommentarfeltet herunder eller skriv til journalisterne@journalisterne.dj