Gå til hovedindhold
Bliv medlem

Travlt efterår forude

Journalisterne i DJs bestyrelse har sat flere nye emner på dagsordnen

Ny bestyrelse

Nyvalgte medlemmer betyder også fornyet energi. Journalisterne i DJs ny-sammensatte og ambitiøse bestyrelse har sat flere emner op for efterårets arbejde: ”Det er fedt at se en ambitiøs og engageret bestyrelse, der sætter mål for, hvad vi arbejder med. Med disse emner rammer vi bredt. Både i forhold til den politiske indflydelse som vi søger, men også i forhold til at inspirere medlemmerne og fortsat facilitere den debat, der gør vore fag bedre og stærkere,” fortæller Rasmus MP.

Dette vil bestyrelsen arbejde med:

Rating af journalister: Vi har udført en undersøgelse om, hvordan vi journalister bliver bedømt i vores daglige arbejde. Her vil vi arbejde med at forme forbundets aktuelle holdning til, hvor meget og hvordan arbejdsgiverne bør måle. Tovholder: Kristoffer Nordskov.

Sig Fra-turne: I løbet af Efteråret vil vi besøge kredsene sammen med Ulrik Haagerup og tale om, hvordan det faktisk kan være en god idé at Sige fra i sit daglige arbejde. Tovholder: Jette Sachs.

Digital sikkerhed: Vi kommer til at tilbyde en sikker mail til vores medlemmer i løbet af efteråret. Desuden overvejer vi, om vi skal tilbyde yderligere værktøjer til at forsvare kildebesyttelsen. Tovholder: Rasmus MP.

Uddannelserne: For at sikre tidssvarende uddannelser, så vil se, om det måske kan lykkes at få nogle undervisere i praktik. Tovholder: Nils-Christian Nilson og Kristoffer Nordskov.

Høringsportal: Inden vi former forbundets mediepolitiske holdninger, så vil vi gerne få input fra vores medlemmer. Det skal fremover ske via en høringsportal på vores hjemmeside, hvor vi beder om input til det politiske arbejde. Tovholder: Rasmus MP.

Journalistikkens dag. I januar dagen efter Cavling-uddelingen vil vi for første gang holde Journalistikkens Dag. Her vil vi hylde vores fag og inspirere hinanden. Desuden vil generalforsamlingen blive holdt her. Tovholder: Jette Sachs, Anne Moritz og Regitze Bryld.

Desuden vil vi fokusere på vores kommunikation, så vores hjemme- og Facebook-sider bliver opdateret hyppigere, og nyhedsbrevet bliver bedre. 
Har du input til bestyrelsens arbejde, er du velkommen til at kontakte dem. Se mailadresser mm her

 

 

Kommentarer