Gå til hovedindhold
Bliv medlem

Ny hjemmeside adresse

I gennem det seneste år har bestyrelsen arbejdet på at få lavet foreningens nye hjemmeside. Og nu er step 2 ud af 3 nået

Hjemmesiden

Første skridt var at få bygget en ny hjemmeside, fordi forbundet valgte at skifte platform for deres hjemmesider. Det blev gjort færdigt umiddelbart før generalforsamlingen i april. Nu er forbundet endelig flyttet hjemmesiden til vores eget domæne: www.journalisterne.dj

"Det har taget imponerende lang tid for forbundet at få peget vores domæne hen på den rigtige side," fortæller formand Rasmus Mark Pedersen, der har været ansvarlig for webprojektet. "Men nu er vi bare glade for, at det er lykkedes at få siden færdig, og vi håber, at vores medlemmer også bliver glade for den."

Han håber, at det nye domæne vil markere sammenhængen med DJ. "Da vi tog navneforandring fra Journalisterne til Journalisterne i DJ ledte vi efter en måde at markere vores gode samarbejde med DJ i domænet. Valget stod mellem journalisterneidj.dk og journalisterne.dj. Her valgte bestyrelsen, at punktum dj-adressen var den mest elegante løsning," forklarer Rasmus Mark Pedersen

Næste og sidste skridt med hjemmesiden bliver at få nogle flere undersider, der beskriver alle fordelene ved at være med Journalisterne i DJ, og hvilken forskel foreningen har gjort for journalistikken.

Kommentarer