Gå til hovedindhold
Bliv medlem

Ny gruppe for journalister i Dansk Journalistforbund dannet

Foreningen Journalisterne vil kæmpe for den frie og uafhængige journalistik.

Ny gruppe

Journalisterne

Den har været to år undervejs, men først i går blev den en realitet. Journalisterne er en ny forening i Dansk Journalistforbund, der vil kæmpe for fri og uafhængig journalistik. Rasmus Mark Pedersen, der er tillidsrepræsentant på Radio24syv, er blevet valgt som foreningens første formand, og der er flere freelancejournalister i bestyrelsen.

“Som journalister er det vores fornemmeste opgave at formidle noget så korrekt som muligt. Men fordi flere og flere bruger den journalistiske form, så bliver man også snydt til at tro, man får journalistisk indhold. Derfor mener jeg, vi skal gøre det mere klart, at journalistik lever op til nogle etiske minimumsregler, der betyder meget for modtageren. Foreningen er både en reaktion på en intern magtbalance i Dansk Journalistforbund, men det er lige så meget, fordi vi har brug for at være med til at forny vores fag, så vores håndværk ikke bliver udvandet” skriver Rasmus Mark Pedersen på foreningens facebook-side

Er du medlem af Dansk Journalistforbund, og arbejder du med fri og uafhængig journalistik? Så vil foreningen meget gerne have dig som medlem. Kontingentet er ‘kun’ 5 kroner om måneden.           

Du kan melde dig ind her.

Foreningen får inden længe en webside, så du blandt andet kan få informationer om de enkelte bestyrelsesmedlemmer, suppleanter, formålsparagraf, vedtægter mv. 

Kommentarer