Gå til hovedindhold
Bliv medlem Menu
'
Program

Pelle Rink

Program for FreelanceFestival 2019 - time for time

Få overblik og find ud af hvad du har lyst til at høre og se

Fredag den 8. marts

10:00-12:15
Indtjekning
Udlevering af nøgler og dermed adgang til værelserne kan først ske fra klokken 14:00 

11.30-12.15.
Ankomst og frokost

Fælles aktiviteter

12:15-12:30
Velkomst fra udvalget

12:30-13:30
At skrive om faktiske mennesker, miste det hele og finde sig selv
Leonora Christina Skov

Sessions og Workshops

14:00-15:30

Spor 1: 
Instagrammerne kommer 
Mette Willert

Spor 2:
Klimastof er hot stuff 
Rasmus Thirup Beck og Klaus Thymann

Spor 3:
Digitale nomader - sådan gør du verden til din legeplads
Mille Sjøgren 

Spor 4:
På vej mod det 3 arbejdsliv – and beyond!
Abelone Glahn

Spor 5:
Fotoprojektet The Merge:
Lever vi i en simulation?

Spor 6:
Rådgivnings-hajerne
DJ's konsulenter Stine Daugaard og Susanne Svendsen

Individuelt:
Pensionsrådgivning

Fælles aktiviteter

15:30-16:00
Kaffepause
Kaffe og mingling

16:00-16:30
Fagenes Fremtid
Søren Schultz Jørgensen

16:30-17:30
Hvordan bruger man sig selv meningsfuldt
Petra Nagel

18:30-19:30
Middag

20:00-21:30
Kyrre Lien:
Internet Warriors

21:30-22:30

Forfatterlounge: 4 bøger går på scenen med poesi, trucks og sulky

Lørdag den 9. marts

07:00-09:00
Morgenmad

Sessions og Workshops

09:00-10:15

Spor 1:
Oplæg fra de faglige klubber

Spor 2:
Budgetberegneren
DJ's Freelancekonsulent Stine Daugaard

Spor 3:
Se det hele fra oven – opdatering på droner
Timm Becker

Spor 4:
Freelanceforsikringer
DJ's socialrådgiver Marianne Bækbøl

OBS 9:00-12:00
Spor 5::
Lær at skrive levende og i flow
Mikkel Hviid
25 deltagere

OBS 9:00-12:00
Spor 6::
Find din niche og tjen penge på foredrag
Søren Hebsgaard
25 deltagere

 

Fælles aktiviteter

10:15-10:30
Kaffepause

10:30-12:00
Sådan håndterer du freelance-stressen og gør dit freelanceliv bæredygtigt
Arbejdsmarkedsforsker Janne Gleerup og erhvervspsykolog Ulla Charlotte Beck + live session

12:00-13:00
Frokost

13:00-19:30
Generalforsamling

19:30-02:00
Festmiddag
Uddeling af Solidaritetsprisen
Musik og dans: Custom Copies

Søndag den 10. marts

07:00-09:00
Morgenmad
Aflevering af nøgler til receptionen og betaling for eventuelle personlige indkøb skal ske senest klokken 11:00

Fælles aktiviteter

09:00-10:15
Når mobilen tager styringen
Thomas Skov

10:15-10:30
Kaffepause

10:45-12:00
Sådan kommer digitale trends til at påvirke fremtidens arbejdsliv
Christiane Vejlø Elektronista

12:00-13:00
Frokost og afrejse