Gå til hovedindhold
Bliv medlem

Til torskegilde hos Skattestyrelsen - som influent

Har du som influent styr på hvad du skal stille op hvis Skattestyrelsen hiver dig til Torskegilde? Lige pt. er der en skærpet opmærksomhed på influenter. Kom og hør mere.

Hvornår

07. maj 2025 10:00-11:30

Hvor

DJ - Medier & Kommunikation, Gammel Strand 50, 1202 København K.

Type

Kursus

Har du som influent styr på hvad du skal stille op hvis Skattestyrelsen hiver dig til Torskegilde? Lige pt. er der en skærpet opmærksomhed på influenter, og vi er derfor glade for at Anna Bastkær C. Stangerup og Anna Bak Sværke fra TVC Advokatfirma vil give os en konkret vejledning og værktøjer til, hvad du skal gøre, når Skattestyrelsen skriver til dig første gang.

De vil fortælle hvordan en skattesag forløber og hvordan en første henvendelse fra Skattestyrelsen ser ud. Der vil være konkrete eksempler på sager og de vil komme med gode råd til hvad man skal gøre (og ikke gøre!) for at være stillet bedst muligt. 

Selve oplægget varer cirka 30 minutter og herefter er der åbent for spørgsmål.