AFHOLDT. Margrethe Vestager: Kampen mod giganterne
Hvordan lægger man arm med nogle af verdens stærkeste og mest magtfulde virksomheder? Margrethe Vestager har taget kampen op mod flere internationale giganter for at sikre fri og fair konkurrence.
Mathias Stilling Ambus
Hvornår
05. november 2018 09:30-17:00
Hvor
Odeon, Odeons Kvarter 1, 5000 Odense
Mød en af de mest indflydelsesrige danskere i international politik, der er kendt for at uddele gigantiske bøder. Sammenlagt har Margrethe Vestager udstedt bøder på over 150 milliarder kroner til Apple (100 milliarder), Facebook (825 millioner) og Google (18 milliarder i 2017 og 32 milliarder i 2018).
Margrethe Vestager fortæller om sit arbejde med at sikre fair konkurrence for europæiske virksomheder i en globaliseret verdensøkonomi.
Charlotte Harder er vært på denne session og stiller både sine egne og publikums spørgsmål. Den efterfølgende Q&A afvikles digitalt, så tag derfor din smartphone med, hvis du vil stille Vestager et spørgsmål.