Få overblik over alle arrangementer i DJ og hos vores samarbejdspartnere. Vi holder sociale og faglige arrangementer om relevante temaer for dig, der arbejder inden for medie- og kommunikationsbranchen.
Jacob Nielsen
Situationer
Grupper
Kom med når DJ RUC og Andrea inviterer på oplæg fra nogen af Danmarks største mediepersonligheder.
02 feb
Vil du bedst muligt i gang som freelancer eller selvstændig? Her kan du få mange af svarene på dine spørgsmål og sikre dig den bedst mulige start.
Klar til arbejdsmarkedet? Bare rolig, vi har dig. Kom og bliv godt forberedt til livet som nyuddannet. Vi giver aftensmad.
Måske er du opsagt eller ledig. Måske keder du dig. Eller måske kan du næsten ikke få luft, fordi du kan mærke, at du og dit job ikke (længere) passer sammen
Klar til arbejdsmarkedet? Bare rolig, vi har dig. Vi har inviteret Tanja Nyrup Madsen, chefredaktør på Mandag Morgen, som giver dig the do’s and the don’ts, når du skal søge job som nyuddannet. Og så giver vi aftensmad.
06 maj
Opdateret 26.april 2021: Med tungt hjerte har vi desværre måtte træffe den svære beslutning at aflyse den fysiske konference, KOM21 på The Plant. Vi var virkelig stolte af KOM21-programmet, og vi synes derfor ikke, I skal snydes for det gode…
Mange arbejdspladser bliver i dag ledet og organiseret markant anderledes end tidligere. Det nye er bl.a. at langt flere ansatte har indflydelse på og ansvar for, hvordan samarbejdet fungerer på arbejdspladsen.
Er du praktikantvejleder i mediebranchen, og har du lyst til at få flere redskaber til at udføre din rolle – så er kurset her måske noget for dig? I et samarbejde mellem Danske Medier & Dansk Journalistforbund udbydes kurset nu i Aarhus.
Lær hvordan du gør godt og varigt indtryk virtuelt - uanset om du skal sælge din historie til avisen, skærpe dit brand med et oplæg på konferencen eller score jobbet til den digitale jobsamtale.
Du overvejer at blive freelancer/selvstændig, men er det noget for dig? Hvordan arbejder man, når man går solo, og hvordan undgår man begynderfejlene? Kurset kommer til at køre online!
Lær, hvordan du laver brugbar PR i 2021 - fra den klassiske pressemeddelelse og medietræning til influencermarketing, events og netværksarrangementer.
Videoer giver masser af værdi på sociale medier. Her kommer et webinar om hvordan du i din planlægning sikrer dig, at du får det rette med hjem, når du går ud for at optage din video.
Her får du redskaber og greb, der hjælper dig i en række situationer, hvor din egen og andres persontype spiller ind.
Psykoterapeut Annette Aggerbeck giver dig indsigt i de mange fordele ved at bruge skriveterapi i krisetider og hjælper dig i gang med at skrive.
Kom til udvidet kursus i Photoshop. Mest for dig, som har fået en grundlæggende introduktion til programmet og nu er klar til at komme lidt mere i dybden. Få styr på mere avancerede funktioner, så du kan bearbejde billeder til både web og tryk…