Karriereudvikling. Tag hånd om din karriere og bliv heldig med vilje!

Konsulent Mads Løkke Rasmussen

Foto: Thomas Tolstrup

Karriere – Hvem? Mig?
Alle DJs medlemmer har en karriere. Mange lader tilfældet og heldet råde i arbejdslivet, og det fører til tilfældighed i karrieren. Men karriere kan også planlægges og udvikles – med vilje!

Dine kompetencer - Dine præferencer
Fundamentet for karriereudvikling er, at du får helt styr på dine personlige kompetencer og personlige præferencer. Hvad er det præcis at netop du kan, og hvad er det præcis du vil bruge det til? Det er ikke nok at sige, at du har en uddannelse og at du gerne vil have et job der svarer til uddannelsen. Det er ikke din uddannelse der skal udvikle din karriere – det er din person, der skal tage hånd om egen karriere. Det er ligegyldigt hvad andre med samme uddannelse og joberfaringer plejer at gøre, og hvad andre kloge folk måtte mene. Det er dig det handler om.

Sæt mål – smarte mål
Når du selv har styr på hvad du kan og vil, kan du begynde at formulere karrieremål. Men det er ikke alle mål der er lige gode. Ved hjælp af coaching teknikker hjælper vi dig til at formulere karrieremål, der er motiverende og dermed i sig selv er et vigtigt skridt mod målet. Et godt mål skal være et ”smartøf”-mål, dvs. at det skal være:

S pecifikt  –  ”Hvad er det helt specifikt, jeg ønsker?”
M ålbart  –  ”Hvordan vil jeg vide, at jeg er i målet?”
A ttraktivt  –  ”Hvad vil det give mig, at nå målet?”
R ealistisk  –  I forhold til tid og ressourcer. Er der forhindringer?
T idsbestemt  –  ”Hvornår er jeg i målet?”
Ø kologisk  –  ”Hvem og hvad vil ellers blive påvirket? Sidegevinster?
F ormuleret positivt  –  Sørg for at målet er formuleret positivt.

Der skrides til handling
Vi afslutter kurset med at formulere delmål og en konkret, specifik og detaljeret handlingsplan. Du vil med handlingsplanen i hånden løbende kunne sikre dig, at du er på rette vej, samtidig med at du hele tiden vil vide hvad det attraktive for dig er ved at nå målet. Det letter processen.

Forudsætning for deltagelse
Kursusformen kræver, at du er klar til at kigge grundigt på dig selv, og at du er motiveret til at gøre noget nyt og anderledes for at tage hånd om din karriere.

Du skal være medlem af Dansk Journalistforbund og af A-kassen for Journalistik, Kommunikation & Sprog. Er du kun medlem af Dj koster det 300 kr. pr. kursusdag at deltage. Kurset er fortrinsvis for ledige.

Underviser:
Konsulent Mads Løkke Rasmussen

Tid & Sted:
Den 8. - 9. april 2010 i lokaler hos Dansk Journalistforbund, Læderstræde 11 B, 2.sal. 1201 København K.

8. april fra kl. 10.00 - 16.00
9. april. fra kl. 9.00 - 15.00

Tilmelding:
Online-tilmelding