20. nov. 2009 – kl. 09.57

Opslag: Redaktør for Magasin K

DJ søger redaktør til Magasin K – forbundets kommunikationsmagasin. Stillingen er en freelance totalenterprise, hvor der skal leveres otte magasiner over de næste to år.

Magasin K har fået gode anmeldelser hos læserne og anerkendelse i branchen. De gode erfaringer skal bruges til at videreudvikle magasinet, udfordre læserne og være med til at sætte dagsorden i kommunikationsbranchen.

Redaktøren for K-magasinet skal have en dyb indsigt i kommunikationsbranchen, skal kunne finde historier i såvel det private som i det offentlige og hos bureauerne samt være i stand til at præsentere historier, der fascinerer, virker som værktøj for læserne, ikke findes i andre medier om kommunikation.

Opgaven som redaktør består i at sammensætte et hold af journalister, fotografer, grafikere, korrekturlæsere og andre og der skal skabe indholdet i bladet. Redaktøren skal redigere artiklerne, motivere freelancere og skabe den røde tråd og det gode mix, som hvert blad skal have.

Redaktøren er også ansvarlig for overholdelse af budgetterne og for kontakten til DJ, hvor DJs formand er ansvarshavende chefredaktør, og hvor den daglige dialog foregår med kommunikationsafdelingen. Kontakten til trykkeri, annoncesælgere og andre samarbejdspartnere varetages af redaktøren.

Redaktøren skal have erfaring fra et eller flere steder i kommunikationsbranchen og have journalistik tæt inde på livet, samt dokumenteret erfaring med arbejdet som redaktør.
 
Hvis du er interesseret i opgaven, så send os lidt om dig selv, og hvad du mener, der kan gøre Magasin K endnu bedre. Send din ansøgning til dj@journalistforbundet.dk mrk. ”redaktør” eller til Dansk Journalistforbund, Gammel Strand 46, 1202 København K, senest den 16. december. Vi holder samtaler inden jul.

Har du spørgsmål til opgaven er du velkommen hos Mogens Blicher Bjerregård, formand for DJ eller hos kommunikationskonsulent Troels Johannesen på 33 42 80 00.

Tags: Freelance Af: Troels Johannesen

Relateret indhold

Barsel for freelancere
Som freelancer (selvstændig og a-lønnet) vil du i de fleste tilfælde være nødt til selv at spare op og holde barsel på barselsdagpenge. En kattelem til barselsfonden findes dog for de a-lønnede.
Læs mere
Skat, moms og fradrag
Som freelancer gælder det om at have styr på skat og moms. Læs mere om skat, moms og fradrag.
Læs mere
Grafiske designere, illustratorer og visualizere
Læs DJs råd og vejledninger om prissætning på området
Læs mere

Relaterede nyheder

DJ og forfatterne: Nytårskur for fagbogsfolk
Dansk Forfatterforening og Dansk Journalistforbund hylder de mange, som har udgivet en faglitterær bog i 2011. Man skal dog ansøge om at komme med.
Læs mere
Alle vil vide mere om nye metoder til publicering
Forfatterforeningen og DJ støtter arrangement om nye publiceringsformer for forfattere og journalister. København næsten udsolgt, men nu åbner Århus
Læs mere
Selvstændige på vej mod barsel
Den nye regerings grundlag lægger op til, at selvstændige kan blive en del af barselsfondene. En stor sejr for mange af DJs medlemmer, mener Mogens Blicher Bjerregård.
Læs mere

Arrangementer

Video til nettet - Gør billederne levende
Freelancegruppen og pressefotografforbundet tilbyder et kursus i web-tv, skræddersyet til freelancepressefotografer og freelancejournalister, som gerne vil have en ny vare på hylden
Læs mere
Startkursus for skrivende freelancere Århus
Det ultimative dogmekursus for dig, der vil sikkert fra start som skrivende freelancer.
Læs mere
Fra stress til trivsel Århus
Begrebet ”stress” har fyldt meget de seneste år. Og med god grund - stress er en reel trussel mod trivsel og helbred i en medieverden med konstante forandringer.
Læs mere