13. mar. 2008 – kl. 15.59

Unge succes-fotografer får skulderklap

Et kursus med supervision fra nogle af verdens bedste fotografer tilbydes til yngre nordiske fotografer, som har gjort sig bemærket.

Nordisk Journalistcenter/Update i Århus vil i samarbejde med de nordiske presseorganisationer og fotouddannelser udvælge 16 talenter fra hele Norden, til at deltage i Nordic Master Class - et kursus for yngre fotojournalister med potentiale.

”Der er tale om et eksklusivt kursus, som går målrettet efter at gøre de store talenter endnu bedre”, siger Søren Pagter, der til dagligt leder fotograflinien på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Han skal stå for det nye initiativ, som i efteråret vil samle særligt talentfulde nordiske fotografer.

Nordisk Journalistcenter/Update i Århus, Institutt for Journalistikk i Norge og Danmarks Medie- og Journalisthøjskole er initiativtager til projektet.

Nordic Master Class sigter efter færdiguddannede eller professionelt arbejdende pressefotografer, som inden for de seneste år har ”udvist et særligt talent eller en ekstraordinær entusiasme for sit fag, og som derfor fortjener et ekstra tilbud til at udvikle sig yderligere.”

Læs mere på Nordisk Journalistcenters hjemmeside

Tags: Fotograf/pressefotograf Af: Rune Eltard-Sørensen

Relateret indhold

Pressefotografer
Hvordan er freelancemarkedet på området, og hvad skal du tage bestik af i din prissætning?
Læs mere
Organisationsbladene
Hvordan er markedet for freelancere, og hvad kan du tage bestik af i din prissætning?
Læs mere
Magasinområdet
Når du som freelancer skal prissætte dig på magasinområdet, er der en række aftaler og andre pejlemærker, du kan tage bestik af
Læs mere

Relaterede nyheder

Pressefotograferne fylder 100 år
Det er i år 100 år siden, at Pressefotografforbundet blev stiftet. Det fejres med flere begivenheder gennem året.
Læs mere
Årets Pressefoto nominerer 21
Den 2. marts kåres vinderne af Årets Pressefotos blandt flere end 3000 fotos fra 210 deltagende fotografer. I dag afsløredes de nominerede.
Læs mere
Tid til Kravling 2012
Der er nu åbnet for indstillingerne til årets Kravling og fotokravling, hvor to kompetente komiteer skal vurdere, hvem der løber med hæderen og de 15.000 kroner.
Læs mere

Arrangementer

Lyd og video på nettet - Ti trin til podcasting der betaler sig (Betalingskursus)
Lyd og video på nettet eksploderer, og stadig flere ønsker at få indholdet med på mobil, iPod eller iPad. Podcasting er en metode til at udgive lyd og/eller video, så brugerne kan abonnere på...
Læs mere
Video til nettet - Gør billederne levende
Freelancegruppen og pressefotografforbundet tilbyder et kursus i web-tv, skræddersyet til freelancepressefotografer og freelancejournalister, som gerne vil have en ny vare på hylden
Læs mere
Ny fotograf? Få gode råd til at komme i gang med forretningen
Fotografer skal klare sig på et hårdt marked. Kunderne kommer ikke af sig selv og det kan være en udfordring at tjene penge nok. Få hjælp til at komme godt i gang
Læs mere