10. okt. 2007 – kl. 14.49

Fremtidens fotografer er flermedielle!

Det var udmeldingen fra Christian Carl Christiansen på Pressefotografforbundets konference på Nyborg Strand. Han vurderede også, at pressefotoet vil stige i værdi, hvis kvaliteten er høj nok.

Som det sidste punkt på dagsordenen var fremmødet ikke imponerende stort på trods af, at det nok var det vigtigste punkt på de to dage, konferencen varede. I kaffepausen forinden var store dele af deltagerne – hovedsageligt de studerende - udvandret.

Omkring 50 personer af de 165 deltagere sad tilbage, da Peter From fra Update og Christian Carl Christiansen fra Goecker (web-shop med professionelt fotoudstyr) lagde op til debat om fotografens professionelle fremtid.

Med udgangspunkt i den nyligt afsluttede rapport ”Fotografernes professionelle fremtid”, som de begge har været med i udarbejdelsen af, kunne de komme med kvalificerede bud på, hvor fotografen er på vej hen. Og begge parter var inde på, at flermedialitet vil fylde en del. Blandt andet forudså de, at journalistisk planlægning og idéudvikling, billedbehandling og produktion af artikler kan gå hen og blive en del af fotografens arbejdsopgaver.

I den efterfølgende debat blev der udtrykt bekymring for, at det kunne gå ud over kvaliteten. Og netop kvaliteten var et andet vigtigt punkt i Christian Carl Christiansens indlæg. Han har eller hovedsageligt set på faget fra en erhvervsøkonomisk vinkel.

”Der vil være en kolossal efterspørgsel på fantastiske billeder. Men relativt få vil kunne lave dem”, sagde Christian Carl Christiansens.

”Og der vil være et kæmpe udbud af middelmådigt fotografi. Men prisen på disse vil blive ved med at falde, til de rammer 0 kr. Fotofaget vil altså kunne vise sig profitabelt for de bedste, men uprofitabelt for mange andre”, vurderede han.

Deltagerne i debatten så problemer i, at fotografen skal være endnu dygtigere i fremtiden, men samtidig kunne udføre flere forskellige opgaver, såsom at skrive artikler. En af konklusionerne var, at fotografer i dag skal blive bedre til at efteruddanne sig.

Læs mere om professionelle fotografer og branchens udvikling her. Her kan du også hente rapporten ”Fotografernes professionelle fremtid”
Læs flere artikler fra konferencen på Pressefotografforbundets hjemmeside.

Af: Katja Thygesen

Tags: Fotograf/pressefotograf Af: Andreas

Relateret indhold

Pressefotografer
Hvordan er freelancemarkedet på området, og hvad skal du tage bestik af i din prissætning?
Læs mere
Organisationsbladene
Hvordan er markedet for freelancere, og hvad kan du tage bestik af i din prissætning?
Læs mere
Magasinområdet
Når du som freelancer skal prissætte dig på magasinområdet, er der en række aftaler og andre pejlemærker, du kan tage bestik af
Læs mere

Relaterede nyheder

Pressefotograferne fylder 100 år
Det er i år 100 år siden, at Pressefotografforbundet blev stiftet. Det fejres med flere begivenheder gennem året.
Læs mere
Årets Pressefoto nominerer 21
Den 2. marts kåres vinderne af Årets Pressefotos blandt flere end 3000 fotos fra 210 deltagende fotografer. I dag afsløredes de nominerede.
Læs mere
Tid til Kravling 2012
Der er nu åbnet for indstillingerne til årets Kravling og fotokravling, hvor to kompetente komiteer skal vurdere, hvem der løber med hæderen og de 15.000 kroner.
Læs mere

Arrangementer

Lyd og video på nettet - Ti trin til podcasting der betaler sig (Betalingskursus)
Lyd og video på nettet eksploderer, og stadig flere ønsker at få indholdet med på mobil, iPod eller iPad. Podcasting er en metode til at udgive lyd og/eller video, så brugerne kan abonnere på...
Læs mere
Video til nettet - Gør billederne levende
Freelancegruppen og pressefotografforbundet tilbyder et kursus i web-tv, skræddersyet til freelancepressefotografer og freelancejournalister, som gerne vil have en ny vare på hylden
Læs mere
Ny fotograf? Få gode råd til at komme i gang med forretningen
Fotografer skal klare sig på et hårdt marked. Kunderne kommer ikke af sig selv og det kan være en udfordring at tjene penge nok. Få hjælp til at komme godt i gang
Læs mere