02. nov. 2007 – kl. 12.37
Sidste udkald for Cavling-kandidater
Mandag er sidste chance for at foreslå potentielle modtagere af Cavling-prisen for 2007. Det er med andre ord nu, man skal foreslå en kandidat, hvis man har en eller flere journalister i tankerne, der fortjener en Cavling-pris.
Cavling har i årevis været synonymt med hæder, ære og i særdeleshed journalistisk tæft. Prisen uddeles til ”en journalist eller en gruppe af journalister i samarbejde, der i særlig grad har udvist initiativ og talent i det forløbne år”, står der i fundatsen.
DJs Cavling-komité er klar til at se nøje på alle indstillingerne og håber på et bredt udvælgelsesgrundlag. Cavling-komitéen opfordrer til at sætte slutspurten ind nu, så alle, der fortjener et forslag, får chancen.
Forslag sendes nu
Forslag med argumentation samt relevant bilagsmateriale sendes elektronisk til bv@journalistforbundet.dk – skriv ‘Cavling’ i emnelinjen.
Eventuelt tilhørende bilagsmateriale i form af bøger, lyd- og videobånd kan sendes med post til Dansk Journalistforbund, Gammel Strand 46, 1202 København K – mærket ‘Cavling’. Eventuelle bilag i fysisk form modtages løbende i uge 45.
Alle kan foreslå den eller dem, de ønsker. Forslaget skal bare være DJ i hænde senest på mandag, den 5. november.
Efter modtagelse af forslag går Cavling-komiteen i arbejdslejr. Den 13. december udnævnes de nominerede, 9. januar findes prisvinderen og den 11. januar er der prisoverrækkelse hos DJ på Gammel Strand.
Læs mere om prisen og den nye Cavling-komité i denne artikel
Og se nærmere på DJs Cavling-sider
Af: Katja Thygesen
Tags:
Cavling
Af: Andreas