21. sep. 2006 – kl. 15.22
Til gengæld viser det sig oftest, at når tillidsrepræsentanten er blevet valgt, bliver hun hurtigt kvalificeret, får opbakning og kan se vældig god mening i rollen.
Karrierefremmende?
TR-stævnet bød dels på udsagn fra en række af de 100 forsamlede og dels resultat af en undersøgelse blandt nyere valgte.
Det er meget forskelligt om den ansattes karrieremæssige ambition kan fremmes gennem TR-arbejdet. Men alt tyder dog på, at nogle år som TR ikke er hæmmende for karrieren.
Forsamlingen spurgte undersøgelsens bagmand, faglig konsulent Claus Iwersen, hvordan arbejdsgiverne opfatter tillidsfolkene:
”Vi har ingen tal, der kan besvare spørgsmålet. Men der er rigtig mange nuværende chefer, som har siddet i dette lokale til TR-stævne,” sagde Claus Iwersen.
Mig og TR
Tre nuværende og tidligere TR blev udspurgt af faglig konsulent Henrik Bruun om deres erfaringer som tillidsrepræsentanter.
Jyllands-Postens forholdsvis nyvalgte fælles-TR, Jørgen Rye:
”DJ bør tilbyde os kurser i supervision. Medarbejderforeningen bekostede et kursus for mig, der gjorde mig meget meget klogere på rådgivning.”
Morten Bergholt, kredsformand, HB-medlem og tidligere TR:
”Kredsarbejdets store fordel er kontakten med andre arbejdspladser og kolleger i regionen. HB-arbejdet er derimod for krævende, især for os der skal rejse fra den anden ende af landet. Gør arbejdet mindre krævende og rekruttér blandt de mange dygtige folk ude i vores specialforeninger.”
Lise Saxtrup, bestyrelsesmedlem i Tv-gruppen og tidligere HB-medlem:
”I HB lykkedes det aldrig for mig at finde en forbindelse til mit professionelle job. Min egen virkelighed fortonede sig. Derimod oplever jeg i Tv-gruppen en bedre sammenhæng mellem det faglige og professionelle arbejde.”
Tværeuropæisk forskning
Forhandlingsrådgiver Søren Viemose er gået i gang med et forskningsprojekt i samarbejde med DJØF og universiteter i Utrecht og Sevilla.
På stævnet blev de 100 deltagere præsenteret for det spændende projekt, som vil kunne kaste lys over, hvad det er, der får tillidsfolk i Europa til at brænde ud – både inden for det offentlige og i den private sektor og inden for meget forskellige brancher som medier og industri.
Nogle af de spørgsmål, som Søren Viemose og hans forskningscenter på Djursland vil undersøge, er: Hvilke typer aftaler bliver TR inddraget i? Hvordan slider grænsefladerne mellem ansatte og ledelse på TR som mellemled? Hvor udbrændte er TR i Europa, og hvad kan der gøres?
”Det er nemt nok at sige, at man skal snakke med sin tillidsrepræsentant, men hvad skal man snakke med hende om?” spurgte Søren Viemose.
TR-stævnet blev rundet af med en massebrainstorm, hvor alle deltagere i mindre grupper lagde deres ideer på bordet om rekruttering og fastholdelse af tillidsfolk.
De mange ideer blev samlet sammen, så DJ i fremtiden kan blive meget bedre til hverve tillidsfolk og holde på dem.