21. mar. 2006 – kl. 11.30

Freelancere ønsker kontant bladtegnerstøtte

Freelancerne i Danmark, Norge og Sverige opfordrer alle massemedier til stigende anvendelser af bladtegnere, så bladtegninger som journalistisk genre kan komme mere i fokus.

Freelancerne har vedtaget denne udtalelse:

Nordisk udtalelse

Freelanceorganisationerne i Norge, Sverige og Danmark udtrykker dyb bekymring over, at de 12 danske bladtegnere, der leverede tegninger af Muhammed til Morgenavisen Jyllands-Posten i september sidste år efterfølgende er blevet lagt for had og truet på livet.
 
Bladtegnerne er i dag tvunget til at leve i skjul, de har fået hemmelige telefonnumre og deres email-adresser og hjemmesider er lukket. Dermed er de truet på brødet og afskåret fra at udføre deres helt lovlige og legitime erhverv.
 
De nordiske freelanceorganisationer opfordrer som modvægt medierne til i den kommende tid i stigende grad at bruge bladtegnere, så vi får sat fokus på bladtegningens særlige rolle i de nordiske medier.
 
De nordiske freelanceorganisationer bakker fuldt op om Dansk Journalistforbunds linie i bladtegnersagen:
 
Bladtegnernes sikkerhed går forud for alt andet
 
Ytringsfriheden må ikke undermineres.
 
Og vi vil i dialog med alle dem, der ønsker dialog.
 
FreelanceGruppen
Frilans Riks
Frilansjournalistene

Tags: Freelance Af: Andreas

Relateret indhold

Barsel for freelancere
Som freelancer (selvstændig og a-lønnet) vil du i de fleste tilfælde være nødt til selv at spare op og holde barsel på barselsdagpenge. En kattelem til barselsfonden findes dog for de a-lønnede.
Læs mere
Skat, moms og fradrag
Som freelancer gælder det om at have styr på skat og moms. Læs mere om skat, moms og fradrag.
Læs mere
Grafiske designere, illustratorer og visualizere
Læs DJs råd og vejledninger om prissætning på området
Læs mere

Relaterede nyheder

DJ og forfatterne: Nytårskur for fagbogsfolk
Dansk Forfatterforening og Dansk Journalistforbund hylder de mange, som har udgivet en faglitterær bog i 2011. Man skal dog ansøge om at komme med.
Læs mere
Alle vil vide mere om nye metoder til publicering
Forfatterforeningen og DJ støtter arrangement om nye publiceringsformer for forfattere og journalister. København næsten udsolgt, men nu åbner Århus
Læs mere
Selvstændige på vej mod barsel
Den nye regerings grundlag lægger op til, at selvstændige kan blive en del af barselsfondene. En stor sejr for mange af DJs medlemmer, mener Mogens Blicher Bjerregård.
Læs mere

Arrangementer

Skriv og Sælg www-tekst Århus
Som skrivende har vi alle forudsætninger for at sælge tekst til hjemmesider.
Læs mere
Video til nettet - Gør billederne levende
Freelancegruppen og pressefotografforbundet tilbyder et kursus i web-tv, skræddersyet til freelancepressefotografer og freelancejournalister, som gerne vil have en ny vare på hylden
Læs mere
Startkursus for skrivende freelancere Århus
Det ultimative dogmekursus for dig, der vil sikkert fra start som skrivende freelancer.
Læs mere