04. jan. 2006 – kl. 18.00
Cavling-prisen til Danmarks Radio
Cavling-komitéen har i dag besluttet at tildele Cavling-prisen 2005 til journalisterne Christian Andersen og Michael Klint for deres DR-dokumentar ”Hævet over mistanke”, sendt på DR1 9. november 2005.
Priskomitéen motiverer årets Cavling-pris til Christian Andersen og Michael Klint med følgende:
”De to journalister har afdækket danske myndigheders manglende vilje og evne til at efterforske sagen om anholdelsen af 21-årige Jens Arne Ørskov i Løgstør i juni 2002. Den unge mand døde kort efter anholdelsen på en rasteplads nær Løgstør, og lige siden har der været rejst alvorlig tvivl om den egentlige dødsårsag, lige som sagen har været præget af uvilje mod at få klarlagt omstændighederne. Disse forhold blev dokumenteret af Christian Andersen og Michael Klint i deres første udsendelse om sagen, ”Under anklage”, som blev sendt på DR1 i 2004.
Udsendelsen førte til en undersøgelse, hvor statsadvokaten i Aalborg konkluderede, at der ikke var grund til at bebrejde politiet noget i forbindelse med Jens Arne Ørskovs død. Men den konklusion stillede de to journalister sig ikke tilfreds med, og i ”Hævet over mistanke” lader de bl.a. førende udenlandske retsmedicinere vurdere sagen - og de rejser alvorlig og veldokumenteret tvivl om såvel dødsårsagen som behandlingen af Jens Arne Ørskov i forbindelse med anholdelsen. Dermed sætter ”Hævet over mistanke” fokus på det betimelige i, at politiet i den slags sager undersøger sig selv – og udsendelsen påpeger et principielt problem, nemlig borgernes retssikkerhed.
Endelig er ”Hævet over mistanke” en sjældent velfortalt tv-historie, som understreger vigtigheden af undersøgende og samfundsrelevant journalistik i en tid, hvor flygtige og let fordøjelige udsendelser præger en stor del af sendefladerne på dansk tv”.
Cavling-prisen overrækkes til Christian Andersen og Michael Klint i Journalisternes Hus, Gammel Strand 46, København, fredag den 6. januar kl. 15.00. Pressens minister, statsminister Anders Fogh Rasmussen, har meddelt, at han deltager ved prisoverrækkelsen.
Prisen er Dansk Journalistforbunds fornemste hædersbevisning. Den er på 20.000 kroner og følges af en statuette til hver prismodtager, udført af Jørgen Rode. Statuetten forestiller journalisten Henrik Cavling, Politiken, som stiftede det daværende københavnske journalistforbund i 1904. Prisen er indstiftet i 1944, og tildeles ifølge fundatsen ”en journalist eller gruppe af journalister, der i særlig grad har udvist initiativ og talent i det forløbne år”.
Prisen uddeles af en komité, udpeget af Dansk Journalistforbunds hovedbestyrelse. Komitéen består af Carsten Ingemann, Jyllands-Posten (formand), Lars Borberg, Nordjyske Stiftstidende, Lars Hørby, Ekstra Bladet, Kurt Strand, Danmarks Radio og Ulla Krag Jespersen, Danmarks Journalisthøjskole.
På Cavling-komitéens vegne
Carsten Ingemann - formand (kan træffes på mobil 20 19 40 76)
Informationschef Esben Ørberg, Dansk Journalistforbund kan træffes på 33 42 80 40 (dir.) eller mobil 21 72 25 10
Tags:
DR,
Cavling
Af: Andreas