19. apr. 2006 – kl. 08.30
Freelance eller ansat i kommunerne?
Inde på landets rådhuse er kommunikationsmedarbejderne ved at drukne i arbejdsopgaver, og udenfor står en række kompetente freelancere, klar til at give en hånd med.
Kommunikationsgruppen og FreelanceGruppen er derfor gået sammen om dette arrangement, for at give informationsmedarbejderne i kommuner nogle brugbare værktøjer til fremtidens kommunikationsstrategier.
Om formiddagen stiller vi skarpt på hvilke opgaver, der bedst løses af den faste stab og hvilke kommunikationsopgaver man med fordel kan udlicitere.
Et vigtigt spørgsmål er, hvilke krav man skal stille som henholdsvis bestiller og udfører.
Eftermiddagen er afsat til at gennemgå en tjekliste for de mange elementer, der skal indgå i kommunernes strategier for kommunikation - internt, eksternt, på nettet, med borgerinddragelse og meget mere.
Tid og sted:
Torsdag 4. maj på Randers Rådhus, lok. 3303, Laksetorvet kl. 9.30 - 16.00
Læs mere her
Tags:
PR og Kommunikation,
Freelance
Af: Andreas