Sådan bliver du medlem

Tak for din interesse i Dansk Journalistforbund – medier & Kommunikation (DJ).

Onlineindmeldelse

Her finder du onlineblanket til brug for indmeldelse. Du bedes udfylde skemaet omhyggeligt.

Er du studerende, kan du melde dig ind her

Bliv medlem af/overflyttet til Arbejdsløshedskassen for Journalistik, Kommunikation og Sprog (AJKS)

For at blive optaget skal du være beskæftiget indenfor DJs organisationsområde, enten som fastansat eller som freelancer.

DJs delegeretmøde fastsætter hvert andet år et minimumsbeløb for din indkomst. Beløbet er retningsgivende for, om du kan optages i DJ. Mindstebeløbet i år er kr. 16.597 pr. måned.

Er du fotograf/pressefotograf, er det din omsætning, der er afgørende. Det betyder, at beløbet tillægges med 50% oveni. Det giver kr. 24.895 månedligt.

Når vi har modtaget den udfyldte ansøgning, vil den blive behandlet snarest muligt.

Har du spørgsmål til optagelsesproceduren i øvrigt, er du velkommen til at kontakte Medlemsafdelingen i DJ på tlf. 33 42 80 00.

I mellemtiden er du i øvrigt velkommen til at se hvad DJ byder på:

Hvorfor blive medlem af DJ?

Tags: Medlemsskab, Organisation, Studerende webmaster@journalistforbundet.dk

Relateret indhold

Studerende
Som studerende koster det kun 77 kr. om måneden!
Læs mere
2i1
A-kasse og fagforening fra kun 77 kroner om måneden
Læs mere
Betalingsservice
Spring køen over og spar penge - brug Betalingsservice.
Læs mere

Relaterede nyheder

HB vedtager plan for fastholdelse og rekruttering
DJ står stærkt på de fleste af forbundets organiseringsområder, men forbundet skal have endnu flere medlemmer og dermed flere og bedre medlemsrådgivning og -tilbud. HB har i dag vedtaget en plan...
Læs mere
Hvad binder DJ-medlemmerne sammen?
Hvad binder medlemmerne af DJ sammen? I hvor høj grad oplever medlemmerne en fælles identitet? Spørgsmål om identitet bliver den store overligger, når 300 tillidsfolk mødes til Fagligt Forum i april.
Læs mere
Tid til Kravling 2012
Der er nu åbnet for indstillingerne til årets Kravling og fotokravling, hvor to kompetente komiteer skal vurdere, hvem der løber med hæderen og de 15.000 kroner.
Læs mere

Arrangementer

Fra stress til trivsel Århus
Begrebet ”stress” har fyldt meget de seneste år. Og med god grund - stress er en reel trussel mod trivsel og helbred i en medieverden med konstante forandringer.
Læs mere
Startboks 2012 - for nyuddannede journalister fra RUC
Hvad synes redaktøren om nyuddannede journalister fra RUC? Få svar på det og meget mere på Startboks 2012
Læs mere
Pas på dig selv
DJ tilbyder to dages intensiv træning. Du lærer at mærke symptomerne på stress hos dig selv, du får redskaber til at håndtere det og mulighed for at øge din egen trivsel.
Læs mere