Thomas Nørmark Krog, Lars Fogt & Andreas Karker

Henriette Kjær og Erik Skov Pedersens økonomiske morads og bedrageri

Jeg indstiller hermed B.T.s tre journalister Thomas Nørmark Krog, Lars Fogt og Andreas Karker til Cavling-prisen for ihærdigt og systematisk at afdække sagerne om den konservative toppolitiker Henriette Kjær og hendes samlever, forretningsmanden Erik Skov Pedersens dokumentfalsk, økonomisk morads og bedrageri.

Indstillingen omfatter et stort antal artikler i B.T. samt bogen “Luksusfælden”, skrevet af Andreas og Thomas Nørmark Krog, der - udover i detaljer at beskrive det omfattende bedrageri - leverer et nytegnet og opsigtsvækkende billede af den centrale rolle, Erik Skov Pedersen i årevis spillede i partiet de konservative, samt afdækker, hvorledes centrale partifolk kendte til Skov Pedersens svindel, men lod det fortsætte.

I januar afdækkede B.T., at Skov Pedersen og Kjær var politianmeldt af Erik Skov Pedersens mor for at have forfalsket hendes underskrift på et lånedokument. Kort efter blev det afsløret, at Henriette Kjær så sent som 1. december 2010 var blevet dømt som dårlig betaler og havde hemmeligholdt sagen for den konservative folketingsgruppe. Erik Skov Pedersen var ligeledes dømt seks gange for systematisk at have undladt at betalt regninger siden markise-sagen i februar 2005, der kostede Henriette Kjær sin ministerpost.

Afsløringerne betød, at Henriette Kjær allerede 26. januar 2011 efter pres fra partiledelsen og mod sin vilje måtte opgive sine topposter som politisk ordfører og gruppeformand. Hun meddelte, at hun ikke genopstillede til Folketinget. De Konservative forsøgte at lægge låg på sagen ved at anklage B.T.s journalister for at drive personhetz. Men her stoppede sagen langt fra.

Artiklerne om parrets dårlige økonomi og forfalskningen af Yvonne Pedersens underskrift betød, at Erik Skov Pedersens samarbejdspartner siden 2009, det fynske ejendomsselskab KJ Ejendomsinvest, fattede mistanke om, at Skov Pedersen havde begået omfattende bedrageri og dokumentfalskneri mod firmaet.  Bekymringerne holdt stik: Skov Pedersen blev i maj ved Retten i Lyngby dømt tre års fængsel for at have bedraget sig til 5,4 millioner kroner hos det fynske ejendomsfirma.

De tre journalister har sideløbende udfoldet store bestræbelser for detaljeret at kulegrave, hvordan Erik Skov Pedersen i årenes løb har oprettet firmaer, anvendt dem som kassekredit og bank, hvorefter han er gået konkurs, uden at skat, moms og afgifter er blevet betalt. Og med store tab til følge for Skov Pedersens ansatte og samarbejdspartnere. I visse tilfælde har han tilbageholdt A-skat hos sine medarbejdere, uden siden at betale skatten. B.T. har dokumenteret, hvordan han systematisk har ladet virksomheder gå konkurs og dernæst har foregivet at være midt i en rekonstuktion, hvorefter alle værdier er trukket over i et nyt firma - hvrpå han undlader at betalte kreditorerne. Og da det konkursramte firma nu er uden værdier, ønskede kreditorerne ikke at bekoste en dyr retssag.

Efter dommen i maj og Henriette Kjærs beslutning om at trække sig fra politik, stod flere centrale spørgsmål ubesvarede.

Hvordan er det lykkedes Erik Skov Pedersen at bedrage i 20 år, uden at blive stoppet? Og hvor stor har Henriette Kjærs rolle været?  Thomas Nørmark Krog og Andreas Karker satte sig for at få disse centrale spørgsmål besvaret, og det resulterede i bogen ”Luksusfælden”, der udkom i oktober.

I bogen indgår en række afsløringer, der søger at give det fulde billede af, hvordan det hele er kommet så vidt.

1)  Navngivende ledende konservative politikere og medarbejdere har siden 1998 holdt hånden over Erik Skov Pedersen trods hans svindel med underskrifter og misbrug af firmakreditkort. Det er sket både for at undgå selv at komme i fedtefadet og af hensyn til Henriette Kjær. Men det betød, at Erik Skov Pedersen ikke tidligere er blevet anmeldt for bedrageri og dokumentfalsk, og han har kunnet fortsætte med at snyde andre.

2)  Henriette Kjær har været med til at opretholde et urealistisk privatøkonomisk forbrug efter hun gik af som minister i 2005.  Hun lovede at tage kontrollen over privatøkonomien, men alligevel blev parret dømt tre gange kort efter for at have undladt at betale skyldig gæld.

3) I bogen giver journalisterne et meget detaljeret indblik i, hvordan Erik Skov Pedersen med falske mails og fabrikerede købskontrakter har bedraget en ellers meget rutineret forretningsmand. Det viser, hvor systematisk og fræk Skov Pedersens svindel reelt har været.

De tre journalister fortjener Cavling-prisen, fordi de har gjort dét, ledende personer i Det konservative Folkeparti har undladt at gøre i 20 år - sikre, at én af partiets egne blev stillet til regnskab, så bedrageri for millioner og systematisk dokumentfalsk endeligt blev bragt til ophør.


Med venlig hilsen

Simon Andersen
Redaktionschef, B.T.

webmaster@journalistforbundet.dk