17. jan. 2012 – kl. 13.41
DJ ønsker at øge sin faglige styrke. Derfor har Hovedbestyrelsen i dag besluttet at bruge 500.000 kr. på at øge den medlemsfremgang, som har præget DJ gennem hele organisationens 50-årige eksistens. DJ har i dag næsten 15.500 medlemmer og rekrutteringsplanen forudsætter, at der om et år er godt 600 flere.
Den store indsats skal ske på uddannelsesstederne, hvor DJ vil være massivt til stede. Det gælder ikke mindst de uddannelser, som uddanner fremtidens kommunikatører, men der er også potentiale på overenskomstdækkede arbejdspladser. Desuden lægger planen op til at fastholdelse af medlemmer også skal ses som rekruttering. Langt de fleste nye medlemmer melder sig nemlig ind, fordi de har hørt godt om DJ fra eksisterende medlemmer.
Plads til forbedring
På HB-mødet så formanden for FBO, Forum for Billedmedieoversættere, Amalie Foss, frem til at kunne deltage i rekruttering af nye medlemmer på hendes område, hvor der ifølge FBO-formanden er små hundrede billedmedieoversættere, som ikke er medlem. FBO har 90 medlemmer i øjeblikket.
Den forstærkede rekrutteringsindsats sættes i gang i foråret som et startskud til en permanent opprioritering af indsatsen for at organisere medie- og kommunikationsarbejdsmarkedet.
Rekrutteringsplanen skal ses som et samlet hele, hvor det ikke handler om at lægge større bunker af pjecer rundt omkring. Indsatsen vil bestå af tilstedeværelse, attraktive tilbud, inddragelse i netværk og ikke mindst aktivt medspil af eksisterende medlemmer på uddannelsessteder, arbejdspladser og i de prioriterede dele af medie- og kommunikationsarbejdsmarkedet. Indsatsen retter sig både mod ansatte og freelancere. Eksisterende grupper og netværk i DJ inddrages aktivt.
Projektgrupper skal holde gryden i kog
Planen vil løbende blive uddybet gennem yderligere ideudvikling og konkretisering af dens enkelte elementer. Der vil blive nedsat projektgrupper på områderne studerende og fastholdelse, overenskomst dækkede arbejdspladser, de særlige indsatsområder som kommunikation, TV produktionsområdet, WEB arbejdsmarkedet og freelancere.
Indsatsen er delt i tre:
- En kampagne over for relevante uddannelsessteder med fokus på hvervning og fastholdelse (240.000)
- Nye medlemmer fra de prioriterede områder kommunikation, TV produktionsområdet og web området - både ansatte og freelancere (200.000)
- Maksimal organisering på overenskomstdækkede arbejdspladser (60.000)
Målet med rekrutteringen er naturligvis flere medlemmer bl.a. ved at tydeliggøre den faglige identitet overfor potentielle medlemmer. For at nå målet vil DJ både gøre brug af:
- Eksisterende kanaler
- tilfredse medlemmer i form af ’ambassadører’ fra kredse grupper
- den allerede udrullede kampagne på journalistforbundet.dk og i fagbladet Journalisten
- tillidsfolk og fagligt aktive i medarbejderforeninger
- Nye initiativer
- Studentermedhjælpere på uddannelsessteder
- Fagsessions og andre arrangementer
- Målrettede materialer
- Netværk
- Aktiv fastholdelse gennem synliggørelse af DJs mange tilbud
Det er et overordnet sigte, at kampagnen både virker rekrutterende og fastholdende. Alle medlemmer skal opleve at høre til i DJ og alle grupper opleve sig ligestillet.
Tilstedeværelse indebærer f.eks. studentermedhjælpere på uddannelserne, inddragelse af fagligt aktive på visse områder og evt. ekstra rådgivningskraft i visse tilfælde.Netværks dannelse indebærer f.eks. administrativ hjælp og facilitering.