27. sep. 2011 – kl. 13.05

Magasin K og lobby-stormen

Onsdag den 28. udkommer det nyeste Magasin K spækket med historier om blandt andet lobby-stormen på Christiansborg, succesfulde freelancere og om kommunikationschef Line Aarsland.

Lobbyisme pryder forsiden samt meget af indholdet i dette nummer af Magasin K, og du kan blive meget klogere på den lobby-tsunami, der er væltet ind over Christiansborg.

”Lobbyister er generelt vellidte, fordi de fremlægger viden og indsigt i, hvordan love fungerer, og hvor nye regler og lovgivning kan være uhensigtsmæssige for erhverv og for interessegrupper,” skriver DJ’s formand Mogens Blicher Bjerregård i Magasin K’s forord. Men det er bestemt ikke alle lobbyister, der er lige vellidt blandt politikerne.   

Du kan nemlig læse meget mere om hvilke type lobbyister, politikerne elsker at arbejde sammen med, og hvem de ikke kan fordrage. Blandt andet kan du læse historien om, at politikere foretrækker inhouse-lobbyister frem for bureaulobbyister. Samtidig giver Magasin K dig overblikket over de 10 mest magtfulde lobbyister fra det danske erhvervsliv.

Men der er meget mere til dette års 3. nummer af Magasin K end lobbyisme.

Du kan blandt andet møde fire freelancer, der har haft held med at specialisere sig. For dem har det været altafgørende at finde en niche, og har du ledt forgæves efter netop din niche, kan du lade dig inspirere af for eksempel ham, der kommunikerer om landbrugsmaskiner og hende, der har specialiseret sig i klimakommunikation.

Du kan også læse historien om den nye karismatiske kommunikationschef Line Aarsland, der har været vidt omkring, inden hun endte som kommunikationschef i Kommunernes Landsforening. Få et indblik i hendes rejse, hvor en forelskelse bragte hende til Istanbul, en drøm førte hende til Politiken og et telefonopkald ledte hende til Bertel Haarder, inden hun havnede i kommunernes organisation.               

Læs Magasin K her.

Tags: Freelance, PR og Kommunikation Af: Niklas Lind

Relaterede nyheder

Nu relanceres Pressekontakten
DJ relancerer nu Pressekontakten, journalisternes online redskab til at finde den rigtige pressekontakt i virksomheder og organisationer. Senere kommer smart phone optimeret adgang.
Læs mere
Ny event til hele kommunikationsbranchen
DJ samarbejder med Kommunikationsforum.dk om en ny type kommunikations-event. DEL12 er navnet på eventen, der foregår den 31. maj i København. Mød blandt andre Johanne Schmidt-Nielsen, Jens Stoltenber...
Læs mere
Hvad er den største kommunikationsudfordring?
Få fire stærke oplæg om svære kommunikationsudfordringer, når DJ Kommunikation holder generalforsamling fredag.
Læs mere

Arrangementer

Kommunikation - er det noget for dig?
Hvad skal man kunne, hvis man vil have job i en kommunikationsafdeling? Hvilke typer af forskellige stillinger er der? Hvad er det for kompetencer, som arbejdsgiverne efterspørger?
Læs mere
Blogs og portaler - To nyskabende måder at få tag i stakeholders
Gå hjem møde ved DKF
Læs mere
DEL12
Dansk Journalistforbund (DJ) og Kommunikationsforum samler for første gang kommunikationsbranchen sidst i maj for at dele det bedste inden for forskellige dele af kommunikationsbranchen
Læs mere