15. nov. 2011 – kl. 09.47
25.000 for aldersdiskrimination
En virksomhed aldersdiskriminerede et DJ-medlem. Nu har Ligebehandlingsnævnet afgjort, at det skal koste virksomheden 25.000 kroner i godtgørelse.
Et ledigt DJ-medlem søgte i januar en stilling hos en designvirksomhed, hvor denne skulle stå for pakning og kvalitetskontrol af virksomhedens produkter. Ansøgningen skete på baggrund af et stillingsopslag, hvor virksomheden søgte yngre medarbejdere med en aldersgrænse på 20 år.
Medlemmet, der på ansøgningstidspunktet var 31 år, fik få timer efter, at ansøgningen var sendt, afslag uden nogen nærmere begrundelse. Derpå spurgte hun virksomheden til en begrundelse for afslaget. Beskeden var, at stillingen allerede var besat.
Medlemmet kontakter DJ, der går i gang med at undersøge jobopslaget og begrundelsen for afslaget.
DJs opfattelse er efterfølgende, at annoncen klart var i strid med ligebehandlingsloven og, at man ikke havde foretaget en reel vurdering af medlemmets kvalifikationer til den aktuelle stilling. Som en konsekvens af dette nedlagde DJ derfor påstand om, at virksomheden skulle anerkende at ligebehandlingsloven var overtrådt og nedlagde yderligere påstand om betaling af godtgørelse på 25.000 kroner til medlemmet.
Nu har sagen været behandlet i Ligebehandlingsnævnet og DJ-medlemmet er netop blevet tilkendt en godtgørelse på kr. 25.000.
Tags:
Arbejdsret,
Erstatning
Af: Troels Johannesen