27. jan. 2011 – kl. 11.42
Affaldsgebyr: Ingen kære mor
Selv om miljøministeren selv finder gebyret uheldigt, er der ingen kære mor. En række DJ'ere må nu betale det nye affaldsgebyr.
En række selvstændige er blevet ramt af det nye gebyr for brug af genbrugsplads - det såkaldte affaldsgebyr. DJ er blevet bestormet med henvendelser fra freelancere, der ikke genererer affald, men som alligevel opkræves gebyret.
Hvis du som selvstændig bliver opkrævet gebyret, har du kun mulighed for at slippe, hvis du kan godtgøre, at du arbejder 100 % elektronisk og derudover har en skriftlig aftale om afhændelse af elektronisk udstyr i en godkendt ordning, der heller ikke belaster genbrugsstationerne.
Det er kun lykkedes ganske få af de selvstændige, DJ har været i kontakt med, at få fritagelse, og i et enkelt tilfælde resulterede dette blot i en ny opkrævning på administration af fritagelsen. Kommunens afgørelse kan ikke ankes.
Kun de selvstændige, er der registreret inden for en fritaget branchekode, er gået fri. Der er ingen logisk sammenhæng i, hvilke branchekoder, der er fritaget, og hvilke der ikke er.
Miljøstyrelsen leger skjul
DJ skrev allerede i september 2010 til Miljøstyrelsen om det urimelige gebyr på elektroniske enkeltmandsvirksomheder og bad om svar på, hvornår loven skal evalueres, så DJ kan komme på høringslisten og forsøge at få loven ændret.
Det er nu over fire måneder og to rykkere siden, at Miljøstyrelsen lovede DJ et svar inden for otte uger.
Se miljøminister Karen Ellemann i TV2 Lorrys indslag om affaldsgebyret
Læs Miljøstyrelsens vejledning om affaldsgebyr til selvstændige
Tags:
Skat/moms,
Freelancer,
Selvstændig
Af: Kirstine Baloti