27. dec. 2011 – kl. 11.41
Absurde fængselsdomme til svenske journalister
De to svenske journalister, som i sidste uge blev kendt skyldige i terror i Etiopien, har fået domme på 11 års fængsel. Absurd, siger DJ-formanden og kræver handling fra de nordiske regeringer.
’De nordiske regeringer må lægge størst muligt pres på de etiopiske myndigheder for at få frigivet de to svenske journalister, som blot var på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt,’ siger DJ-formand Mogens Blicher Bjerregård i en kommentar til dommene på 11 års fængsel til Johan Persson og Martin Schibbye, som blev anholdt, da de var sammen med en etiopiske separatistbevægelse..
Bjerregård siger, at det handler om at få journalister ud af landet hurtigst muligt og at et samlet nordisk pres vil kunne gøre en forskel. DJ har derfor i dag sendt opfordring til det danske udenrigsministerium.
Følg sagen hos Dagens Nyheter
Følg sagen hos International Federation of Journalists
Tags:
Pressefrihed,
Internationalt
Af: Esben Ørberg