19. nov. 2010 – kl. 12.05
20 millioner til en truet branche
Mediebranchen er blevet udvalgt til at kunne søge om de 20 millioner kr. der ligger i Forebyggelsesfonden til forebyggelse af psykisk nedslidning.
Mediebranchen får nu særlig adgang til at søge om penge i forebyggelsesfonden, blandt andet fordi undersøgelser viser, at mediebranchen i særlig høj grad døjer med slidte medarbejdere.
Det er desværre ikke uden grund, at mediebranchen bliver udvalgt" siger arbejdsmiljøkonsulent i DJ, Eva Jakobsen.
Center for Alternativ Samfundsanalyses (CASA) analyse om nyhedsarbejderes arbejdsmiljø fra 2008 viste, at mediebranchen er en branche som er under store forandringer, kulturelt, strukturelt og organisatorisk. Blandet med medarbejdernes egne høje krav til kvalitet og branchens øgede behov for kvantitet, er det en giftig cocktail, som betyder meget for helbredet og mulighederne for at kunne holde til et helt arbejdsliv i branchen.
Mediebranchen var også udtrukket til at søge i en forsøgspulje i 2010, men få medievirksomheder var klar over mulighederne. Nu vil DJ i højere grad udbrede kendskabet til mulighederne, så virksomheder og deres medarbejdere i samarbejde kan få lavet ansøgninger til projekter på arbejdspladserne rundt omkring i branchen.
"Der er ingen tvivl om, at der er brug for øget opmærksomhed og konkrete projekter på arbejdspladsern”, siger Eva Jakobsen.
”DJ kommer rundt på mange arbejdspladser og taler om ’Trivsel trods forandringer’, men det er desværre kun opmærksomhed og fælles sprog vi kan give. Vi kan ikke i os selv forbedre trivslen, tonen eller arbejdsglæden ved at være på besøg et par timer”.
Eva Jakobsen opfordrer til, at man kontakter DJ, hvis man vil have hjælp til at søge og til at få mere viden om arbejdsmiljøet i mediebranchen.
Læs om CASAs undersøgelse her.
Fakta:
Fonden støtter ekstraordinære og nytænkende projekter, der har til formål at forebygge stress og psykisk nedslidning.
Hvem kan søge i 2011?
En privat eller offentlig virksomhed, som ønsker at gennemføre et projekt omkring psykisk arbejdsmiljø for dine ansatte inden for:
Medie- og reklameansatte
Journalister
Forlagsredaktører
Programmedarbejdere (radio/TV)
Andre kommunikations og PR arbejdere
Tekstforfattere (reklametekstere)
Reklamekonsulenter
Tags:
Psykisk arbejdsmiljø
Af: Troels Johannesen