01. jun. 2010 – kl. 09.32
”Økonomisk er resultatet beskedent, på det punkt er der ikke så meget at være stolt af. Men det samlede resultat er bedre end det vi kunne opnå ved enten at tage en tur omkring Forligsinstitutionen eller gå i konflikt” siger DJs delegationschef Henrik Bruun efter mere end 34 timers forhandlinger om nye overenskomster, som han har forhandlet sammen med DR’s forhandlingsdelegation mandag og tirsdag.
Også medforhandlingsleder og DJ-fællestillidsmand i DR, Steen Larsen mener, at resultaterne er små i den økonomiske del, men at der er nyttige værktøjer for tillidsrepræsentanterne til at arbejde med lønudviklingen i de nye overenskomster, som er to-årige.
”Det er vigtigt, at der er en række forbedringer på sociale områder som barselsorlov, frihed til pleje af syge børn, frihed til pleje af døende nærtstående for eksempel. Og så er et meget omstridt bilag til freelanceoverenskomsten om løn og arbejdsvilkår for freelancere, der leverer til DR fra udlandet, blevet skrevet helt om, så fortolkningsproblemer, der hidtil har skabt misstemning overfor DR er blevet enklere og meget klarere”, siger Steen Larsen.
”Nok så vigtigt er hvad der ikke står i den nye overenskomst: Der står ikke jobløn, der står ikke en opgørelsesperiode på 12 måneder, der står ikke, at den nye sjette ferieuge afskaffes igen og der står ikke, at ulempetillæggene afskaffes. Alt sammen krav, DR stillede på fastlønsoverenskomsten ved forhandlingernes start, men som de måtte opgive under vejs”, oplyser Steen Larsen.
På teksternes overenskomst var det store problem, hvordan aftalen kan skrives så den tager højde for en fremtid med rigtig meget mere tekstning– også af danske programmer – i DR. Det problem er der nu taget hul på en tilfredsstillende måde.
Praktikant-overenskomsten pyntes af et pænt økonomisk resultat svarende til uddannelsesaftalen på dagbladsområdet (4,5 procent over to år), et gennembrud for barselsregler for praktikanter og som noget nyt også en tilskudsordning til studierejser for praktikanter. Medaljens bagside er, at praktikanterne selv har måttet opgive deres avisordning i DR.
Kort før midnat mandag var situationen i forhandlingerne sådan, at DR præsenterede DJ for et lockout-varsel, og DJ svarede igen med at udlevere et strejkevarsel til DR.
Parterne var alligevel enige om at forsøge at forhandle videre ud over fristen for den gamle overenskomsts udløb ved midnat, og derfor blev uret sat i stå et minut i tolv for alle fire overenskomster
Det blev forhandlinger på baggrund af en situation hvor DR i dagens og aftenens løb sendte lockoutvarsel til samtlige andre faggrupper i DR og AC’s forhandlere afbrød ud på natten forhandlingerne.
Forhandlingerne foregik under indtryk af de overenskomstresultater, der i foråret er stemt hjem på forligsskitser på det private arbejdsmarked.
Lønstigning ligner den fra Dagbladsområdet
På den baggrund lå forventningerne til de økonomiske resultater realistisk i omegnen af det, der er givet på det private arbejdsmarked og helt specielt på dagbladsområdet – altså aftalerne med Danske Mediers Arbejdsgiverforening (DMA).
Og det var hvor fastlønsoverenskomsten faktisk landede: 1,39 procent over to år på basisløn og de tidligere nævnte sociale forbedringer. Til de nu efterfølgende årlige, lokale lønforhandlinger om de personlige løndele, har DR ikke som i den tidligere overenskomst givet en garantisum, men har erklæret, at der bliver afsat midler til det. Endvidere giver aftalen tillidsrepræsentanterne bedre muligheder for at påvirke løndannelsen.
”Dette fokus på løndannelsen vil DJ desuden understøtte ved at holde særlige lønseminarer for tillidsrepræsentanterne. Det er vigtigt at skærpe opmærksomheden på dette felt”, siger DJs forhandlingschef Claus Iwersen, som også har været medlem af forhandlingsdelegationen.
Resultatet bliver nu behandlet i hovedbestyrelsen på tirsdag. Herefter sendes det urafstemninger blandt de berørte medlemmer.