12. okt. 2004 – kl. 10.50
52% af medarbejderne i TV branchen er bekymrede for om de kan blive ved med at honorere arbejdspladsens krav.
25% er usikre på om der i fremtiden bliver brug for deres kompetencer.
32% er bekymrede for at blive fyret fra deres nuværende arbejdsplads.
På baggrund af en undersøgelse foretaget i samarbejde med JobService i DJ har cand. pæd. psyk. Hanne Rude udarbejdet en rapport, hvori det konstateres at jobusikkerheden i TV branchen er høj. Samtidig konstateres et meget højt selvværd blandt medarbejderne. Den store fremtidsusikkerhed har ikke betydet en lav selvværdsfølelse. Det er positivt og Hanne Rude tilskriver det, at DJ-medlemmer opfatter sig som noget særligt. De omtales som den 4. statsmagt og de bliver ofte bekræftet i denne opfattelse af omverdenen. En næsten idealistisk indstilling betyder, at arbejdet kan give mening trods dårlige arbejdsforhold
Knækket er til gengæld så meget større når selvopfattelsen brister. F.eks. hvis man bukker under for arbejdspresset og bliver syg i kortere eller længere tid eller måske ovenikøbet bliver fyret.
Det bliver ligeledes konstateret at 48% ikke ser gunstigt på deres karrieremuligheder, 27% vil gerne forlade deres arbejdsplads, 22% har ikke et godt samarbejde med deres chef, mens andre 20% keder sig på jobbet.
Mange af medarbejderne har fundet værdien og meningen med jobbet på trods af den store usikkerhed og bekymring. Det kan skyldes, at de fleste har en meget stor faglig stolthed og at de er glade for deres fag. Det kan også skyldes, at de ikke ønsker at tage konsekvenserne af utilfredsheden, at de ikke ønsker at konfrontere sig selv med spørgsmålet: ”Hvorfor har jeg ikke flyttet mig, når jeg er så utilfreds med forholdene?”
Rapporten er udarbejdet på baggrund af en undersøgelse hvor der er udsendt et spørgeskema til 930 medlemmer af Dansk Journalistforbund, der enten er ansatte på DR eller TV2 eller er medlemmer af TV-gruppen. 29% har indsendt skemaet og svaret på de mange spsørgsmål. For at undersøgelsen skulle være repræsentativ skulle mange flere have svaret.
Alligevel vover Fred Jacobsen, næstformand i Dansk Journalistforbund denne kommentar:
”Udsagnene fra de 267 medlemmer, der har deltaget i undersøgelsen, er så markante, at vi som fagforening tager dem alvorligt. Det er mit håb at arbejdsgiversiden i mediebranchen vil tage det lige så alvorligt. Enhver arbejdsgiver må reagere når mere end halvdelen er usikre på om de kan honorere arbejdspladsens krav. Når hver 5. ikke synes at samarbejdet med chefen er godt eller keder sig på jobbet må det også give stof til eftertanke.
DJ tror at et løft i kompetenceudviklingen på arbejdspladserne i hele mediebranchen kan være med til at skabe større kvalitet og dermed større afsætning. Samtidig vil det være med til at skabe større medarbejdertilfredshed. Fremover vil vi bruge flere kræfter på at fremme forståelsen for kompetenceudvikling både blandt vore medlemmer og blandt mediebranchens forskellige arbejdsgivere,” slutter Fred Jacobsen
Ny side 1
Skriv kommentar