Forhandlingskursus for kvinder - Aarhus

Er du kvinde? Vil du være bedre til at forhandle? Vil du gøre noget ved det?

Fiskergade 41, 4. sal, 8000 Aarhus

21. marts 2012. Kl. 16.30 - 20.00
Arrangør: Faglig afdeling - Hanne Kiel
Pris: Du skal være medlem af Dansk Journalistforbund for at deltage

Svarer du ja, ja og atter ja, så deltag i et af Dansk Journalistforbunds særlige kurser om forhandlingsteknik for kvinder. Her introduceres du for forhandlingens grundlæggende principper og begreber – og der sættes fokus på de særlige udfordringer, som kan være årsagen til, at kvinder i dag i gennemsnit tjener 2222 kr. mindre end mændene*. 

Hvorfor er det overhovedet nødvendigt at forhandle? Kan jeg ikke bare få de vilkår, jeg fortjener? Hvordan forbereder jeg mig? Hvad skal jeg gøre? Hvordan afleverer jeg mit budskab? Hvor længe skal jeg kæmpe, og hvilke argumenter skal jeg bruge? Hvordan bruger jeg kvindelige egenskaber til min egen fordel? 

DJS forhandlingschef Claus Iwersen forsøger sammen med deltagerne at finde svar på alle disse spørgsmål og giver anvisninger på den gode og effektfulde forhandling. Han er forbundets chefforhandler på DR og rådgiver på andre store overenskomstforhandlinger i DJ-regi. Derudover er han en erfaren underviser på DJs tillidsrepræsentant- og forhandlingskurser – og rådgiver mange af forbundets medlemmer individuelt forud for deres forhandlinger. 

Kurset afholdes:

 Onsdag, d. 21. marts kl. 16.30 -20.00  hos DJ, Fiskergade 41, 4. sal, i Århus

Kurset slutter kl. 20.00, og der serveres en let buffet/sandwich undervejs. 

Der afholdes også kurser d. 19. marts i København og d. 28. marts i Odense. Er kursusstederne for langt væk fra din arbejdsplads eller bopæl – og skulle I være flere J - så kontakt Claus Iwersen på ci@journalistforbundet.dk  med henblik på at undersøge muligheden for at holde et nyt kursus på din arbejdsplads eller i dit geografiske område.

 

*Kilde: DJ lønstatistik 2010


Relateret indhold

Hvad kan du og hvad vil du?
50% af opgaven er løst hvis du søger de rigtige stillinger
Læs mere
Hvad er dit behov?
Læg en plan for din kompetenceudvikling
Læs mere
Et tilbud til alle
En karriereudviklingssamtale er også relevant for dig
Læs mere

Relaterede nyheder

DJ-lønudvikling på 2,1 %
DJ-medlemmer, ansat i samme stilling på samme arbejdsplads i både oktober 2010 og oktober 2011, har i gennemsnit opnået en lønstigning på 2,1 %. Det er lidt lavere end arbejdsmarkedet i øvrigt.
Læs mere
Fik job til en DJ-fagsession
35-årige Camilla Thomsen tog til DJ-fagsession om tv-branchen for at blive inspireret, men endte med at få en fuldtidsstilling ud af det.
Læs mere
Magasin K og cirkus Brøndby
Årets sidste Magasin K er nu på gaden, og du får i dette nummer blandt andet mulighed for at komme helt tæt på strategerne bag sensommerens valgduel mellem blå og rød blok eller få et indblik...
Læs mere

Arrangementer

Startboks 2012 - for nyuddannede journalister fra RUC
Hvad synes redaktøren om nyuddannede journalister fra RUC? Få svar på det og meget mere på Startboks 2012
Læs mere
Karriereudvikling. Tag hånd om din karriere og bliv heldig med vilje!
Der skal ske noget nyt i din karriere. Men det skal være det helt rigtige. Få afklaret dine personlige kompetencer og præferencer, så du kan formulere dine helt egne karrieremål
Læs mere
Karriereudvikling. Tag hånd om din karriere og bliv heldig med vilje!
Der skal ske noget nyt i din karriere. Men det skal være det helt rigtige. Få afklaret dine personlige kompetencer og præferencer, så du kan formulere dine helt egne karrieremål
Læs mere